Etkinlikler

Berivan Aslan Sungur ile Yin Yoga İstanbul (Ekim 2017)


— 9:30 am - 6:00 pm
berivan_header

Berivan Aslan Sungur ile Yin Yoga İstanbul (Ekim 2017)

Tarihler ve Saatler
Haftasonu Buluşmaları
28-29 Ekim 2017 (İstinye), 11-12 Kasım 2017 (İstinye), 2-3 Aralık 2017 (İstinye), 16-17 Aralık  2017 (Cihangir), 13-14 Ocak 2018 (Cihangir), 17-18 Şubat 2018 (Cihangir), 24-25 Mart 2018 (İstinye), 21-22 Nisan 2018 (İstinye)

Cihangir stüdyo buluşma saatleri : 9:30 – 18:00
İstinye stüdyo buluşma saatleri : 13:00 – 19:00

İnziva Tarihi ve Yeri:  25 Mayıs Cuma saat 15:30 – 30 Mayis Çarşamba saat 13:30 / Pastoral Vadi

Ücret: 15 Eylül’e kadar erken ödeme indirimi ile 4900 TL ( Nakit ya da KK)
15 Eylül sonrasında 5200 TL ( Nakit/KK veya Kredi Kartına 3 Taksit)
Programın tamamlanması için gerekli olan 20 seans katılımı için program katılımcılarına 800 TL’lik özel ders paketi uygulanmaktadır. Cihangir Yoga’da tüm uzmanlaşma programları katılımcıları 3,6 ve 12 aylık üyeliklerde yüzde 20 indirimden faydalanabilmektedir.

Tanıtım günleri

29 Ekim 2017’de başlayacak olan Yin Yoga Uzmanlaşma Programımız ile ilgileniyor ancak karar vermek için yanıt bekleyen sorularınız varsa aşağıdaki etkinliklerimize bekliyoruz. Bu tarihteki tanıtım seanslarımız uzmanlaşma programımız ile ilgilenen yoga öğrencilerine ücretsiz olacaktır.

İstinye stüdyo : 9 Eylül 2017 11.00 – 12.00 Yin Yoga Tanıtım Seansı 12.00- 13.00 Lemongrass Health Bar’da tanışma, soru cevap

19 Ekim 2017 11.00-12.30 Yin Yoga seansı 12.30-13.30  İstinye Lemongrass Health Bar’da tanışma ve soru cevap  olmalı.

Fındıklı stüdyo: 23 Eylül 2017 15.00 – 16.00 Yin Yoga seansı16.00 – 17.00 tanışma, soru-cevap

Caddebostan stüdyo:14 Ekim 2017 14.30 -15.30 Yin Yoga seansı 15.30 -16.30 tanışma, soru-cevap

İnzivanın yol ve konaklama masrafları, program ücretine dahil değildir.

2009 senesinde Türkiye’nin ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı olarak hayata geçen bu çalışma, yoganın anatomik, felsefik temellerini aktaran, çi, meridyenler bilgisi ve çakra meditasyonlarına yer vererek Hatha Yoga şemsiyesi altında Yin Yoga’ya odaklanmış, Yoga Alliance onaylı uzmanlaşma programıdır.

Tüm yoga tarzlarına baz oluşturacak sağlam anatomik bir alt yapı edinmek, kendi bedenine “uygun” yogayı keşfetmek isteyenler, yogaya sakin, yapma ve başarma tavırlarını ön plana çıkarmadan, insanı kendine yaklaştırmaya ve meditasyona hazırlamaya yönelik bir program ile başlamak isteyenler ve/veya yogadaki rotasını bu tarafa çevirmek isteyenler için uygundur.

Program İçerisindeki Genel Yaklaşım

Berivan Aslan Sungur’un yöntemi, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Uzmanlığını Paul Grilley’nin yogaya yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair seanslar ve danışmanlıklar ile beslemekte; anatomi, psikoloji, astroloji, felsefe gibi alanlarda yaptığı okumalar, katıldığı uzmanlaşma programları ile, hem kendini hem de verdiği uzmanlaşma programlarını beslemektedir.

Berivan annelik, yakın ilişkiler gibi alanlardaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını yoga felsefesi ile ilişkilendirerek, yogayı hayatın içine taşıma çabasındadır. Porgram süresince, bu yaklaşımı katılımcılara aktarmaya çalışmakta, yogayı matın dışına, hayatın içine taşımaya çalışmaktadır.

Program süresince, yoga mati üzerindeki pratiğiniz, kendinizi gözlemek, Hakikati fark etmek için bir araca dönüşmeye başlar. Yoganın yama ve niyama basamakları (kendimizle ve diğerleri ile ilişkimize dair yoganın tavsiye ettikleri, yoganın etik prensipleri), kabul, teslimiyet, kontrol, çaba, “Ruhsal gelişim nedir ve ne değildir? , “Hakiki olmak ve Hakikat’e uygun yaşamak” gibi konular üzerine yapılan konuşmalar program içerisinde önem taşımakta, genelde katılımcıların en çok faydalandıkları bölümler arasında yer almaktadır.

Bu programın en önemli kazanımlarından biri, -Yin Yoga tarzından bağımsız olarak- yogaya ve kendi bedeninize dair edindirdiği güçlü anatomik bakış açısıdır. Verilen anatomi bilgisi ezberden uzak bir şekilde, bedeni tanıyarak, sorgulayarak, kendi bedenine uygun uygulamayı aramayı ve aratmayı hedeflemektedir.

Bunlar dışında, temel yoga felsefesi, pranayama ve meditasyon teknikleri, Yin Yoga uygulama ve aktarma teknikleri, chi, çakralar ve meridyenler, Meridyen Teorisi, çakra meditasyonları, Yin Yoga’yı dengeleyecek yang akışlar (Tao Vinyasa) ve yang akışlar ile yin yoga seansı planlama teknikleri gibi konular, programın ana başlıkları arasında yer almaktadır. Detaylı içerik için “Uzmanlaşma Program İçeriği” bölümüne bakabilirsiniz.

Uzmanlaşma Süreci

Program, Ekim 2017’de İstanbul’da haftasonu buluşmaları ile başlayacak; Haziran 2018’da doğa içerisinde yapılacak olan 6 günlük bir inziva ile sonlanacaktır.
200 saatlik uzmanlaşma programının 180 saati haftasonu buluşmaları ve inzivada pratik ve teorik alarak tamamlanır.
Tüm bu aktarılanları pekiştirmek için bu buluşmalardan bağımsız olarak, çeşitli grup çalışmaları, okuma ve ödevler yapılır ve yapılan bu çalışmalar değerlendirilir, katılımcının gelişimi Berivan Sungur tarafından yakından takip edilir.
Program döneminde, katılımcıdan pratiği özümsemek için, Berivan Sungur’a danışarak belirlenecek kendine uygun olan herhangi bir stüdyoda (Cihangir Yoga dışındaki stüdyolar da olabilir) ya da özel bireysel/grup seansları ile 15 Yin Yoga seansına katılım göstermesi ve yine herhangi bir stüdyoda 5 Yin Yoga seansında gözlem yapması beklenir. (Cihangir Yoga’da seanslara katılım sağlayabilecek olanlar için,  Cihangir Yoga uzmanlaşma programındaki katılımcılara özel indirimli paketler ve üyelikler sunmaktadır.)

Şehirdışından katılanlar için seans katılımları ve gözlemler açısından kişiye özel bir program izlenir.
Berivan, program süresince ve sonunda; katılımcılara mentorluk yapar.

İçerik
Ana başlıklar :
•    Her yoga tarzına baz oluşturacak temel yoga anatomisi kavramları
•    İskeletimizdeki farklılıkların yogamıza etkisini keşfetme
•    Anatomiyi ezber ve teorik bilginin ötesine taşıyacak, asana bazlı anatomik analizler, anatomiyi kendi yoganıza ve hocalığınıza taşımayı öğrenme
•    Yoga asana uygulamasına yin ve yang yaklaşımı
•    Yin Yoga uygulamasının ardındaki temel prensipler
•    Yin Yoga asanalarının analizleri, asanaların etkiledikleri kasları, meridyenleri, farklı bedenler için uygulama yöntemlerini, alternatif asanaları, pozlara güvenli giriş ve çıkışları, pozlarda dikkat edilmesi gerekenleri öğrenme
•    Programdaki yin enerjisini dengeleyecek yang akışları öğrenme ve bu akışlarla seans planlama (Tao Vinyasa akışları)
•    Chi, çakra, meridyen kavramlarına giriş
•    Meridyen Teorisi
•    Meditasyon kavramı ve çakra meditasyonu uygulamaları
•    Yoganın felsefesi ve tarihçesi
•    Pranayama uygulamaları
•    Farklı enerji eğrilerine ve temalara sahip seanslar planlama
•    Yoga aktarımcısının rolü ve sorumlulukları
•    Yoga öğrencisi ile iletişim, asanalarda yardımcı olma
•    Bol bol seans verip değerlendirme alma
•    Berivan’dan seanslarınıza dair kisişel geri bildirim ve program sonrası için mentorluk alma
•    Yogaya ve insan Hakikati’ne dair çeşitli metinlerinin okunması ve metinler üzerinde tartışılması
•    İnsanın kendini anlamasına yardımcı olabilecek ve ruhsal, kişisel gelişimi destekleyebilecek satsanglar

Kimler Katılabilir ?

Bu programa katılmak için Yin Yoga’yı bir araç olarak kullanarak, kendinize yakınlaşmak ve kendinizi geliştirmek istiyor olmanız ve uygulamalara katılım için herhangi bir sağlık engelinizin olmaması yeterlidir. Program sonunda bilgilerinizi başkalarına aktarmak istemeniz şart değildir. Vücudunuz esnek olmak zorunda değildir ancak uzmanlaşma programını almanıza engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, programa yazılmadan doktorunuzdan görüş alarak, Berivan Aslan Sungur ile görüşmeniz gerekmektedir.

Sertifika

Sertifika almaya hak kazanmak için, haftasonu buluşmaları ve inzivaya katılmak, verilen bireysel çalışmalar, grup çalışmaları, ödevler ve okumaları tamamlamak ve size uygun herhangi bir stüdyoda 15 Yin Yoga seansına ve 5 gözlem seansına katılınmalıdır.
Verilen sertifika uluslararası geçerli, Yoga Alliance tarafından onaylı, 200 saatlik bir temel yoga uzmanlaşma sertifikasıdır.
Berivan uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. (www.yogaalliance.org)

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga
Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.
Modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.
Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar: www.yinyoga.com ve www.paulgrilley.com

Berivan Aslan Sungur kimdir?

Berivan Aslan Sungur 2000 senesinde yoga ile tanışmış, farklı ekollerden birçok uzman ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dynamic yoga gibi tarzlarda ders ve/veya uzmanlaşma programları almıştır. İlk Yin Yoga uzmanlaşma programını Sarah Powers ile tamamlamıştır. 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi ve meditasyon alanlarında, Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Yin Yoga alanında, temelde Paul Grilley’nin beden farklılıklarını esas alan yaklaşımını benimsemiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin programlarında asistanlıklarını yapmıştır.

Berivan’ın Yin Yoga’yı aktarış tarzı seneler içerisinde evrilmiş ve özünde, günümüz modern insanını kendine yaklaştıran bir çeşit terapi halini almıştır. Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı seanslar ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve fizyoterapist Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. Ustası olarak gördüğü, “Küresel Sistemde İnsan Kalmak” kitabının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın insana ve hayata yaklaşımı, yogaya yaklaşımını derinden etkilemektedir. Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte ve yoga pratiğini, felsefesini matın dışına, hayatın bizzat içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

2007 yılından beri İstanbul’da Cihangir Yoga’da uzmanlık yapan Berivan Sungur, seanslarında ve uzmanlaşma programlarında Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa) ve yoganın hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma programı’nı vermeye başlayarak, bu alanda yüzlerce insan yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır. Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramaktadır.

Detaylı bilgi ve kayıt için gaye@cihangiryoga.com’a yazabilir, aşağıdaki telefonlardan Gaye Akşen’e ulaşabilirsiniz.
Cihangir Yoga İstinye 530 826 2155 / 212 277 1190, Fındıklı 539 572 8437 / 212 243 1993
Eğitimle ilgili sorularınız için Berivan Aslan Sungur’a berivan@sungur.name.tr adresinden yazabilirsiniz.