Etkinlikler

Berivan Aslan Sungur ile Yin Yoga Hocalık Eğitimi – 200 Saat


— 9:30 am - 6:00 pm
berivan_header

Berivan Aslan Sungur ile Yin Yoga Hocalık Eğitimi – 200 Saat

Tarihler ve Saatler
Haftasonu Buluşmaları
28-29 Ekim 2017 (İstinye), 11-12 Kasım 2017 (İstinye), 2-3 Aralık 2017 (İstinye), 16 Aralık  2017 (Cihangir), 13-14 Ocak 2018 (Cihangir), 17-18 Şubat 2018 (Cihangir), 24-25 Mart 2018 (İstinye), 21-22 Nisan 2018 (İstinye)

Cihangir stüdyo buluşma saatleri : 9:30 – 18:00
İstinye stüdyo buluşma saatleri : 12:30 – 18:30

İnziva Tarihi ve Yeri:  29 Mayıs – 3 Haziran 2018 / Pastoral Vadi

Eğitim ücreti: 15 Eylül’e kadar erken ödeme indirimi ile 4900 TL ( Nakit ya da KK)
15 Eylül sonrasında 5200 TL ( Nakit/KK veya Kredi Kartına 3 Taksit)
Eğitimin tamamlanması için gerekli olan 20 ders katılımı için eğitim katılımcılarına 800 TL’lik özel ders paketi uygulanmaktadır. Cihangir Yoga’da tüm eğitim katılımcıları 3,6 ve 12 aylık üyeliklerde yüzde 20 indirimden faydalanabilmektedir.

Eğitim Tanıtım dersleri

29 Ekim 2017’de başlayacak olan Yin Yoga Hocalık eğitimimiz ile ilgileniyor ancak karar vermek için yanıt bekleyen sorularınız varsa aşağıdaki etkinliklerimize bekliyoruz. Bu tarihteki derslerimiz eğitim ile ilgilenen öğrencilere ücretsiz olacaktır.

İstinye stüdyo : 9 Eylül 2017 10.00 – 11.00 Yin Yoga dersi 11.00- 12.00 Lemongrass Health Bar’da tanışma, soru cevap

17 Ekim 2017 11.15 – 12.15 İstinye Lemongrass Health Bar’da tanışma ve soru cevap

Fındıklı stüdyo: 23 Eylül 2017 15.00 – 16.00 Yin Yoga dersi 16.00 – 17.00 tanışma, soru-cevap

Caddebostan stüdyo:14 Ekim 2017 14.30 -15.30 Yin Yoga dersi  15.30 -16.30 tanışma, soru-cevap

İnzivanın yol ve konaklama masrafları, eğitim ücretine dahil değildir.

2009 senesinde Türkiye’nin ilk Yin Yoga Eğitimi olarak hayata geçen bu eğitim, yoganın anatomik, felsefik temellerini aktaran, çi, meridyenler bilgisi ve çakra meditasyonlarına yer vererek Hatha Yoga şemsiyesi altında Yin Yoga’ya odaklanmış, Yoga Alliance onaylı hocalık eğitimidir.

Tüm yoga tarzlarına baz oluşturacak sağlam anatomik bir alt yapı edinmek, kendi bedenine “uygun” yogayı keşfetmek isteyenler, yogaya sakin, yapma ve başarma tavırlarını ön plana çıkarmadan, insanı kendine yaklaştırmaya ve meditasyona hazırlamaya yönelik bir eğitim ile başlamak isteyenler ve/veya yogadaki rotasını bu tarafa çevirmek isteyenler için uygundur.

Eğitim İçerisindeki Genel Yaklaşım

Berivan Aslan Sungur’un eğitim yöntemi, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Eğitimlerini hocası Paul Grilley’nin yogaya yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair ders ve danışmanlıklar ile beslemekte; anatomi, psikoloji, astroloji, felsefe gibi alanlarda yaptığı okumalar, katıldığı eğitimler ile, hem kendini hem de eğitimlerini beslemektedir.

Berivan annelik, yakın ilişkiler gibi alanlardaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını yoga felsefesi ile ilişkilendirerek, yogayı hayatın içine taşıma çabasındadır. Eğitim süresince, bu yaklaşımı öğrencilerine aktarmaya çalışmakta, yogayı matin dışına, hayatın içine taşımaya çalışmaktadır.

Eğitim süresince, yoga mati üzerindeki pratiğiniz, kendinizi gözlemek, Hakikati fark etmek için bir araca dönüşmeye başlar. Yoganın yama ve niyama basamakları (kendimizle ve diğerleri ile ilişkimize dair yoganın tavsiye ettikleri, yoganın etik prensipleri), kabul, teslimiyet, kontrol, çaba, “Ruhsal gelişim nedir ve ne değildir? , “Hakiki olmak ve Hakikat’e uygun yaşamak” gibi konular üzerine yapılan konuşmalar eğitim içerisinde önem taşımakta, genelde katılımcıların en çok faydalandıkları bölümler arasında yer almaktadır.

Bu eğitimin en önemli kazanımlarından biri, -Yin Yoga tarzından bağımsız olarak- yogaya ve kendi bedeninize dair edindirdiği güçlü anatomik bakış açısıdır. Verilen anatomi bilgisi ezberden uzak bir şekilde, bedeni tanıyarak, sorgulayarak, kendi bedenine uygun uygulamayı aramayı ve aratmayı öğretmeyi hedeflemektedir.

Bunlar dışında, temel yoga felsefesi, pranayama ve meditasyon teknikleri, Yin Yoga uygulama ve öğretme teknikleri, chi, çakralar ve meridyenler, Meridyen Teorisi, çakra meditasyonları, Yin Yoga’yı dengeleyecek yang akışlar (Tao Vinyasa) ve yang akışlar ile ders planlama teknikleri gibi konular, eğitimin ana başlıkları arasında yer almaktadır. Detaylı içerik için “Eğitim İçeriği” bölümüne bakabilirsiniz.

Eğitim Süreci

Eğitim, Ekim 2017’de İstanbul’da haftasonu buluşmaları ile başlayacak; Haziran 2018’da doğa içerisinde yapılacak olan 6 günlük bir inziva ile sonlanacaktır.
200 saatlik eğitimin 180 saati haftasonu buluşmaları ve inzivada pratik ve teorik eğitim alarak tamamlanır.
Tüm bu öğrenilenleri pekiştirmek için bu buluşmalardan bağımsız olarak, çeşitli grup çalışmaları, okuma ve ödevler yapılır ve yapılan bu çalışmalar değerlendirilir, öğrencinin gelişimi Berivan Sungur tarafından yakından takip edilir.
Eğitim döneminde, öğrenciden pratiği özümsemek için, Berivan Sungur’a danışarak belirlenecek kendine uygun olan herhangi bir studyoda (Cihangir Yoga dışındaki studyolar da olabilir) ya da özel bireysel/grup dersleri ile 15 Yin Yoga dersine katılım göstermesi ve yine herhangi bir studyoda 5 Yin Yoga dersine gözlem yapması beklenir. (Cihangir Yoga’da derslere katılım sağlayabilecek olan öğrenciler için, Cihangir Yoga hocalık eğitimi öğrencilerine özel indirimli paketler ve üyelikler sunmaktadır.)

Şehirdışından katılanlar için ders katılımları ve gözlemler açısından kişiye özel bir program izlenir.
Berivan, eğitim süresince ve eğitim sonunda; hocalıklarına ve eğitim sonrasındaki sürece dair öğrencilerine mentorluk yapar.

Eğitim İçeriği
Ana başlıklar :
•    Her yoga tarzına baz oluşturacak temel yoga anatomisi kavramları
•    İskeletimizdeki farklılıkların yogamıza etkisini keşfetme
•    Anatomiyi ezber ve teorik bilginin ötesine taşıyacak, asana bazlı anatomik analizler, anatomiyi kendi yoganıza ve hocalığınıza taşımayı öğrenme
•    Yoga asana uygulamasına yin ve yang yaklaşımı
•    Yin Yoga uygulamasının ardındaki temel prensipler
•    Yin Yoga asanalarının analizleri, asanaların etkiledikleri kasları, meridyenleri, farklı bedenler için uygulama yöntemlerini, alternatif asanaları, pozlara güvenli giriş ve çıkışları, pozlarda dikkat edilmesi gerekenleri öğrenme
•    Eğitimdeki yin enerjisini dengeleyecek yang akışları öğrenme ve bu akışlarla ders planlama (Tao Vinyasa akışları)
•    Chi, çakra, meridyen kavramlarına giriş
•    Meridyen Teorisi
•    Meditasyon kavramı ve çakra meditasyonu uygulamaları
•    Yoganın felsefesi ve tarihçesi
•    Pranayama uygulamaları
•    Farklı enerji eğrilerine ve temalara sahip dersler planlama
•    Yoga hocasının rolü ve sorumlulukları
•    Öğrenci ile iletişim, öğrenciye dokunma, asanalarda yardımcı olma
•    Bol bol ders verip değerlendirme alma
•    Berivan’dan derslerinize dair kisişel geri bildirim ve eğitim sonrası için mentorluk alma
•    Yogaya ve insan Hakikati’ne dair çeşitli metinlerinin okunması ve metinler üzerinde tartışılması
•    İnsanın kendini anlamasına yardımcı olabilecek ve ruhsal, kişisel gelişimi destekleyebilecek satsanglar

Eğitime Kimler Katılabilir ?

Eğitime katılmak için Yin Yoga’yı bir araç olarak kullanarak, kendinize yakınlaşmak ve kendinizi geliştirmek istiyor olmanız ve uygulamalara katılım için herhangi bir sağlık engelinizin olmaması yeterlidir. Eğitim sonunda yoga hocalığı yapmak istemeniz şart değildir. Vücudunuz esnek olmak zorunda değildir ancak eğitimi almanıza engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, eğitime yazılmadan doktorunuzdan görüş alarak, Berivan Aslan Sungur ile görüşmeniz gerekmektedir.

Sertifika

Sertifika almaya hak kazanmak için, haftasonu buluşmaları ve inzivaya katılmak, verilen bireysel çalışmalar, grup çalışmaları, ödevler ve okumaları tamamlamak ve size uygun herhangi bir studyoda 15 Yin Yoga dersine ve 5 gözlem dersine katılınmalıdır.
Verilen sertifika uluslararası geçerli, Yoga Alliance tarafından onaylı, 200 saatlik bir temel yoga hocalığı sertifikasıdır.
Berivan uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından eğitmen yetiştirme yetkisini ifade eden E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. (www.yogaalliance.org) Yoga Alliance onaylı bir okulu bulunmaktadır.

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga
Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.
Modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için terapi niteliğinde olabileceği söylenebilir.�Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.
Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar: www.yinyoga.com ve www.paulgrilley.com
Berivan Aslan Sungur kimdir?

Berivan Aslan Sungur 2000 senesinde yoga ile tanışmış, farklı ekollerden birçok hoca ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dynamic yoga gibi tarzlarda ders ve/veya eğitimler almıştır. İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers ile tamamlamıştır. 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi ve meditasyon alanlarında, Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Yin Yoga alanında, temelde Paul Grilley’nin beden farklılıklarını esas alan yaklaşımını benimsemiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır.

Berivan’ın Yin Yoga’yı aktarış tarzı seneler içerisinde evrilmiş ve özünde, günümüz modern insanını kendine yaklaştıran bir çeşit terapi halini almıştır. Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve fizyoterapist Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. Ustası olarak gördüğü, “Küresel Sistemde İnsan Kalmak” kitabının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın insana ve hayata yaklaşımı, yogaya yaklaşımını derinden etkilemektedir. Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte ve yoga pratiğini, felsefesini matin dışına, hayatın bizzat içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

2007 yılından beri İstanbul’da Cihangir Yoga’da hocalık yapan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa) ve yoganın hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’de ilk Yin Yoga Hocalık Eğitimi’ni vermeye başlayarak, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır. Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramaktadır.

Detaylı bilgi ve kayıt için gaye@cihangiryoga.com’a yazabilir, aşağıdaki telefonlardan Gaye Akşen’e ulaşabilirsiniz.
Cihangir Yoga İstinye 530 826 2155 / 212 277 1190, Fındıklı 539 572 8437 / 212 243 1993
Eğitimle ilgili sorularınız için Berivan Aslan Sungur’a berivan@sungur.name.tr adresinden yazabilirsiniz.