Etkinlikler

Berivan Aslan Sungur ile Yoğun Yin Yoga Uzmanlaşma Programı (30 Saat)


— 12:00 am
BerivanYY

Berivan Aslan Sungur ile Yoğun Yin Yoga Uzmanlaşma Programı (30 Saat)

Tarih: 9-13 Ocak 2019
Buluşma Saatleri : Haftaiçi Çarşamba-Cuma 13:00-18:00; Cumartesi-Pazar 13:00-19:30
Yer: Cihangir Yoga, İstinye
Ücret: 2250 TL (3 taksit imkanıyla), 28 Kasım’a kadar erken ödeme indirimi ile 1950 TL(nakit veya kredi kartına tek çekim)

Berivan Aslan Sungur ile 30 Saatlik bu çalışma, 200 saatlik yin yoga uzmanlaşma programında paylaşılan ana prensiplerin yoğunlaştırılarak beş günlük bir süreçte aktarıldığı bir programdır.

200 saatlik uzmanlık sertifikası bulunan kişiler ile yoganın temellerine hakim tecrübeli katılımcılara açıktır.

Cihangir Yoga 300 Saat Dönüştürücü Yoga Yolu Programı’na dahildir.

Yöntem olarak, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Berivan Aslan Sungur uzmanlığını, dünyaca ünlü Yin Yoga uzmanı Paul Grilley’nin yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair danışmanlıklar ile beslemekte; tüm bu öğretileri kendi süzgecinden geçirerek bir araya getirmekte ve sunmaktadır.

Ana başlıklar:

 •  Pratiğin tarihçesi, özü ve esasları
  •    Uygulamanın ardındaki temel mantık
  •    Yoga asanaları deşifre edebilmek için kullanılacak anatomik alt yapı
  •    Anatomik farklılıklar ve yoga uygulamamıza etkileri
 •  Fasya
  •    Germe ve Kompresyon kavramları
  •    Yoga asana uygulamasına fonksiyonel yaklaşım
  •    Pawanmuktasanalar
  •    Yin Yoga asanaları, önemli asanaların analizleri ve uygulanma şekilleri
  •    Uygulamanın nasıl kendi pratiğinize veya seanslara entegre edilebileceği
  •    Bu alanda nasıl seans planlanabileceği
  •    Uygulamanın psikolojik ve zihinsel etkileri
  •    Meditasyon ile ilişkisi
  •    Meridyen Teorisi
  •    Çi ve çi teorileri

Program boyunca her gün hem teorik hem de pratik çalışmalar yapılacaktır. Program tüm 200 saatlik yoga uzmanlık sertifikası olan veya buna denk bir yoga deneyimi olan katılımcılara açıktır.

Program sonunda Yoga Alliance 30 saatlik sertifika almaya hak kazanılacaktır; tamamlanan saatler Yoga Alliance’ın Devamlı Eğitim Saatlerine sayılmaktadır.

İsteyenler için bu program, Cihangir Yoga 300 Saat Dönüştürücü Yaşam ve Yoga Yolu Programı’na dahildir.

Yin Yoga nedir?

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır.Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar. Modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasını vurgular.

Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar: www.yinyoga.com vewww.paulgrilley.com

Berivan Aslan Sungur kimdir?

Berivan Aslan Sungur yoga alanında farklı birçok ekolden (Yin, Hatha, Vinyasa, Shadow, Dinamik vb.) uzman ile asana, pranayama, meditasyon gibi alanlar üzerine çalışmıştır. İlk Yin Yoga uzmanlık programını Sarah Powers’dan almıştır. Son 9 senede Paul ve Suzee Grilley’den yin ve yang yoga, yoga anatomisi, çakralar, çakra meditasyonları, meridyenler gibi alanlarda uzmanlık programları almıştır. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul programını organize etmiş ve asistanlıklarını yapmıştır.

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi vb. alanlarındaki araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve fizyoterapist Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında danışmanlık almaktadır. 10 senedir hayat ve insan üzerine yaptığı konuşmalardan beslendiği, şu anda da psikoloji üzerine kendisinden eğitim almakta olduğu psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın da insana ve hayata yaklaşımı, yoga ve meditasyon anlayışını kendisini derinden etkilemiştir.

2007 yılından beri Cihangir Yoga’da uzmanlık yapmakta olan Berivan Sungur, Yin yoga seanslarında ve uzmanlık programlarında  Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa) alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlık Programı’nı vermeye başlayarak, bu alanda yüzlerce uzman yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; Institut Français de la Mode’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır.

Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramaktadır.

www.berivanaslansungur.com

Berivan Aslan Sungur’un Yogaya Yaklaşımı

Yogayı uygulayış ve aktarışında, Paul Grilley’nin insana kendi bedenini ve beden özgünlüklerini keşfederek, kişinin ihtiyaçlarına (fiziksel,duygusal, zihinsel, ruhsal) cevap veren bir yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşımda asanaları fiziksel olarak tariflemenin yanında; fonksiyonel tarifleme -neye hizmet ettiklerini anlayarak bu fonksiyonu kişisel bazda bulmayı araştırmak- yer almaktadır. Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve katılımcının bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.

Yoga pratiği ile oluşturulmaya çalışılan farkındalığın günlük hayatın içine işlemediği,  -ahlaki tarafı vurgulanmamış bir pratiği- sınırlı bir gelişim ve dönüşüm unsuru olarak görmektedir. Yoga aracılığı ile oluşturulmaya çalışılan farkındalığı ve dönüşümü, günlük hayatın gerçekliği içerisinde, hayata kalıcı olarak yaymanın yollarını aramaktadır.

Yogayı günümüz tüketim toplumunun yeni bir oyuncağı, yeni bir başarma alanı veya başkalarından üstün olmak için çabalanan yeni, enteresan bir uğraştan ziyade; insanın kabulü, teslimiyeti araştırdığı, hayatı, kendini bilmek için kullandığı bir pratik olarak ele almaya çalışmaktadır. Berivan için Yin Yoga pratiği insanı kendi hakikatine, -dolayısıyla büyük Hakikat’e- yaklaştırmaya yardımcı olabilen aracı bir unsurdur.

Eğitim hakkında daha fazla bilgi ve kayıt için: info@cihangiryoga.com, Cihangir Yoga- Cihangir 539 572 8437

Kursla ilgili sorularınız için Berivan Aslan Sungur’a berivan@sungur.name.tr adresinden yazabilirsiniz.