Etkinlikler

Carlos Pomeda ve Zeyneb Uras ile Hayatta ve Uygulamada Yoga Felsefesi


Cihangir Yoga – İSTİNYE — 12:00 am
pomeda_zeyneb_header,,

Carlos Pomeda ve Zeyneb Uras ile Hayatta ve Uygulamada Yoga Felsefesi

Tarih: 16 -20 Ocak 2019
Saat: 12:00-18:00
Yer: Cihangir Yoga, İstinye
Ücret: 2500 TL (5 Günlük Tüm Çalışma); 1500 TL (İlk 3 Gün, Bölünemez); 1050 TL (Tüm Haftasonu); 550 TL (Haftasonu Tek Gün)

Bilgeliği ve içimize işleyen berrak anlatımı ile dünyaca kabul edilmiş yoga üstadlarından Carlos Pomeda, Cihangir Yoga 300 Saat Dönüştürücü Yoga Yolu Programımız kapsamında bizimle!

Her sene yapılan bu özel buluşmada bu sene, ilk üç günde yoga geleneğinin en önemli metinlerinden Hatha Yoga Pradipika’yı derinlemesine işleyeceğiz. Son iki günde ise gündelik hayatın en önemli sorularına cevap bulacağımız Dharma ve Seks, Aşk &Yoga konuları yoga geleneği bakış açısıyla sunulacak.

Edindiğimiz bu kadim öğretileri, program boyunca sevgili Zeyneb Uras ile birlikte irdeleyip, bağlantılar kurarak yaşamımızda ve yoga seanslarımızda kullanmayı öğreneceğiz.

Carlos Pomeda ile daha önce çalışmış olanlar için de bilginin yepyeni katmanlarında derinleşmek, farklı bakış açıları ile zenginleşmek ve yepyeni araçlarla tanışmak için harika bir fırsat olacak.
Yaşam yolunuzda güçlü bir destek olacağına inandığımız bu çalışma her seviyeden katılımcıya açıktır.

*300 Saat Dönüştürücü Yoga Yolu programının zorunlu modülleri arasındadır. 

Program Detayları:

Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika

Hatha Yoga’nın kökeni nedir? Peki Kundalini’nin gizemi? Bunu nasıl deneyimleyebilirim ve akışımda bana nasıl faydası olur? İnsan bedenini eşsiz kılan nedir? Vücudumu keşfetmemde yoganın yol gösterimi nasıl olacak? Bu öğretiler benim pratiğimi geliştirmeme nasıl yardımcı olabilir? Bunlar seminerde karşımıza çıkacak bazı sorulardan sadece bir kaçı. Hatha Yoga, tantrik temellerden yola çıkarak bedenin spiritüel gelişim yolunda bir engel olmadığı, aksine farkındalığımızın artışında ve dünya ve kendimizle mümkün olan en derin şekilde bağlantı kurmamıza yardımcı bir araç olduğu vizyonunda radikal bir yaklaşım sunar. Bu seminerde, Tantrik ustaların çözümlemeleri ile anatominin gizemlerini keşfedecek ve günlük yaşamımızda bizi güçlendirecek beden egzersizleri ile tanışacağız. Büyüleyici bir yolculuğa çıkacağımız bu değerli çalışmayı kaçırmayın.

Dharma

Doğru ve yanlış nedir? Karşımıza çıkan ikilemlerle nasıl yüzleşebiliriz? Bu atölyede teorinin ötesine geçip dharma ve etik konusunda geleneksel öğretilerin getirdiği bilgeliği araştırıp hayatımıza ışık tutacağız. Devamında ise hayattan başımıza gelen bazı olaylar üzerinden teorik bilgilerimizi yorumlayacağız.

Sex, Aşk ve Yoga

Cinsellik hayatımızın çok önemli bir parçasını oluşturur, ancak yoga ile bağlantısı ile ilgili olgun tartışmalar genellikle eksik kalır. Basitçe ifade edersek: Yoga yolunda cinsellik nasıl etkilenir? Cinsel enerjinin rolü nedir? Cinselliği bedenimizi ve ruhumuzu tüketmek için değil de, canlandırmak için bir yöntem olarak nasıl kullanabiliriz? Benzer şekilde, aşk konusu da kültürümüzde her yerde karşımıza çıkar, ancak çoğunlukla yüzeysel bir şekilde veya bir doyum unsuru olarak. Peki aşk nedir gerçekte? Ve kalbimizle nasıl bağlantı kurabiliriz? Her insan kalbinde yaşayan o sonsuz aşk okyanusunu nasıl tümüyle deneyimleyebiliriz? Hayatımızı nasıl aşkla doldurabilir ve büyümesine olanak sağlayabiliriz? Bu ve diğer sorular keşfimizin odak noktasını oluşturacak.

Kendi modern deneyimimizden olduğu gibi geleneksel yoga kaynaklarından da fazlasıyla faydalanarak, kalbin bütünlüğünü nasıl besleyeceğimizi keşfederken, kıskançlık, suçluluk,  narsizim ve benzeri tuzaklardan kendimizi sakınmayı öğreneceğiz. Bizimle bu önemli keşfe katılın.

Program

16 Ocak 2019
12.00 – 15.00 Carlos Pomeda ile Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika Bölüm 1
15.00 – 16.00 Yemek
16.00 – 18.00 Zeyneb Uras ile Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika Bölüm 1’in Öğretisini Pratiğe Katmak

17 Ocak 2019
12.00 – 15.00 Carlos Pomeda ile Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika Bölüm 2
15.00 – 16.00 Yemek
16.00 – 18.00 Zeyneb Uras ile Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika Bölüm 2’nin Öğretisini Pratiğe Katmak

18 Ocak 2019
12.00 – 15.00 Carlos Pomeda ile Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika Bölüm 3
15.00 – 16.00 Yemek
16.00 – 18.00 Zeyneb Uras ile Yoganın Görkemi: Hatha Yoga Pradipika Bölüm 3’ün Öğretisini Pratiğe Katmak

19 Ocak 2019
12.00 – 15.00 Carlos Pomeda ile Dharma
15.00 – 16.00 Yemek
16.00 – 18.00 Zeyneb Uras ile Dharma Öğretisini Pratiğe Katmak

20 Ocak 2019
12.00 – 15.00 Carlos Pomeda ile Sex, Aşk ve Yoga
15.00 – 16.00 Yemek
16.00 – 18.00 Zeyneb Uras ile Sex, Aşk ve Yoga Öğretisini Pratiğe Katmak

Carlos Pomeda Kimdir?

Madrid, İspanya doğumlu Carlos 40 yılı aşkın pratiği ve çalışmaları ile yoga geleneğinin tüm boyutlarında derinleşmiştir. Bunun 18 yılını, 9 yılı Hindistan’da geleneksel eğitim ve pratik olmak üzere, Swami Gitananda ismiyle, bir Saraswati buyruğu keşişi olarak geçirmiştir.

Bu süre içerisinde çeşitli Hint felsefe sistemlerini öğrenmiş, kendini yoga pratiğine adamış, dünya çapında on binlerce öğrenciye meditasyon ve felsefe öğreten geleneksel kıdemli keşişler arasında yer almıştır. Bu deneyimini ve geleneksel eğitimini, aynı zamanda ders de verdiği U.C. Berkeley Üniversitesi’nde aldığı Sanskritçe üzerine yüksek lisans derecesi ve U.C. Santa Barbara Üniversitesi’nde aldığı İlahiyat yüksek lisans derecesini içeren akademik altyapısı ile birleştirmiştir. Şu anda “Karma ve Ruhun Yolculuğu” konulu kitabı, aynı zamanda Yoga Tarihi güncellemesi ve Kashmiri geleneğine ait önemli bir Tantrik metin olan Śivasūtra’nın yeni bir çevirisi üzerinde çalışmaktadır.

Carlos Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamakta, tüm dünyada düzenlediği Yoga bilgeliği ve ilgili konularda inzivalar, dersler, seminerler, atölyeler sebebiyle sıkça seyahat etmektedir.

Bir öğretmen olarak Carlos, engin bilgisi ve bunu aktarırkenki berraklığı ile tanınır. Hint Yoga geleneğine olan sevgisi, anlayışı, mizah duygusu ve dinleyicileri ile derin bağlantısı, en derin kutsal bilgileri berrak, anlamlı ve uygulanabilir bir şekilde aktarmasını sağlar. Carlos ile çalışmak, keyifli ve dönüştürücü bir deneyimdir.

DVD dizisi “Yoga Bilgeliği” hakkında bilgi edinmek ve gelecek yayınlardan haberdar olmak için www.pomeda.com adresini ziyaret edebilirsiniz

Carlos Pomeda hakkında;

“İşte yoganın klasik vitrinini aşıp beni gerçek değerlere ulaştırabileceğine güvenebileceğim bir adam…ağır siklet…ağırlaştırmadan, insanı hayrete düşürecek bir bilgi dağarcığı var”

Richard Rosen, Kıdemli Eleştirmen, Yoga Journal

“Beni, berraklığı ve bilgi derinliği kadar etkileyen, öğretilerinin vücut bulmuş hali. Bulaşıcı bir tevazu ve nezaket ile öğretmesi, öğrenmeyi cesaretlendiriyor ve sizi kendi gelenek keşfi ve sevgisi sürecinize çekiyor.”

Leela Miller, Triyoga Yoga Direktörü (Londra)