Etkinlikler

Cihangir Yoga Leslie Kaminoff’u Gururla Sunar!


Novotel, Karaköy — 9:30 am - 6:00 pm
leslie_HEADER

Cihangir Yoga Leslie Kaminoff’u Gururla Sunar!

Tarihler: 14-16 Nisan 2017

Yer: Novotel, Karaköy

Saatler: 14, 15 Nisan: 09.30- 12.30, 14.00- 17.00

16 Nisan: 11.00- 14.00, 15.30- 18.30

Ücret: 450 Euro

*Tam katılım önceliklidir. Yer olması halinde sadece ilk günkü çalışmaya tek gün katılım mümkün olabilecektir)

Cihangir Yoga, Yoga Anatomi kitabının ortak yazarı Leslie Kaminoff’u gururla sunar. Kaminoff, T.K.V Desikachar geleneğinden ilham almış, yoga ve nefes anatomisi konusunda 40 yıllık hocalık tecrübesiyle uluslararası anlamda tanınmış bir uzmandır. İlk kez Türkiye’ye gelecek olan Kaminoff, Cihangir Yoga’daki 3 günlük yoğun kursta Türkiye’deki yoga severlerle buluşacak. Yoga pratiğine benzersiz ve deneyimsel yaklaşımlarını sunacak olan Kaminoff yoga anlayışınıza yenilenmiş bir bakış açısı getirecek.

Tüm ileri seviye öğrencilere açıktır ve Cihangir Yoga 300 Saat Dönüştücü Yaşam ve Hocalık Yolu sertifika sürecine dahildir.

14 Nisan Cuma 09.30- 12.30: Nefes Merkezli Yogaya Giriş

Krishnamacharya ve Desikachar geleneklerinde yoga uygulaması, diğer Hatha Yoga ekollerinde bulunmayan birçok ayırt edici ilke ve uygulamalar sergiler. Oldukça interaktif, deneyimsel ve bilgilendirici olan bu derste işleyeceğimiz konular arasında, nefes serilemesinin detayları, hareketle koordinasyonu ve omurga eylemleri sayılabilir.

Leslie bu nefes merkezli öğretileri tarihsel, akademik ve anatomik bir bakış açısından sunarken, katılımcıları yoga uygulaması esnasında insan nefesinin mekanizmasında işleyen yaşamsal kuvvetlere dair giderek derinleşen bir anlayışa doğru yönlendirecektir.

14 Nisan Cuma 14.00-17.00: Yogada Nefes Alan Bedeni Keşfetmek ve Bandha’ları Mistiklikten Arındırmak

Nefes nedir? Şaşırtıcı derecede basit ama bir o kadar güçlü “boşluklardaki şekil değişimi” tanımına dayanarak, Leslie katılımcıları yoga uygulaması esnasında insan nefesinin mekanizmasında işleyen yaşamsal kuvvetlere dair giderek derinleşen bir anlayışa doğru yönlendirecektir. Dersin ana odağı ve hareket araştırmaları, nefesin temel anatomisi ve yoga uygulamasının mekaniğiyle ilişkisi üzerine olacaktır. Buna ek olarak, yogik nefes ve diyaframla ilgili birçok mit ve yanlış yorumlara hitap edilecek; bu konular, nefes kaslarının hareketini gösteren röntgenler ve benzersiz canlandırmaların da dahil olduğu çok çeşitli işitsel ve görsel materyallerle netleştirilecektir.

Vinyasa temelli yoga uygulamasının popülerliği, “yogik kilitler” olan Mula, Uddiyana ve Jalandhara Bandha’ların teori ve pratiği hakkında geniş bir ilgi uyandırmıştır. İyi haber, nefes ile beden hareketini koordine etmeyi öğrendiğiniz anda, dolaylı olarak Bandha’ları da zaten öğrenmiş olduğunuzdur. Bu bakış açısıyla yoganızı derinleştirmek aslında, nefes merkezli uygulama aracılığıyla destek ve alan bulmaya dair içsel becerinizi keşfetmekten ibarettir.

Bu kursta Leslie kendi benzersiz, deneyimsel yaklaşımını bu güçlü fakat çoğunlukla yanlış anlaşılmış araçların anatomik temellerini netleştirmek ve bundan da öte basitleştirmek için uygulayacaktır.

15 Nisan Cumartesi 09.30-12.30: Savaşçı Serileri, 1. Bölüm: Ellerin Serbest Olduğu bir Vinyasa Uygulaması

Eğer kuvvetli, akıcı bir nefes merkezli yoga uygulamasını seviyorsanız, ama aşağı bakanları, yukarı bakanları, Chaturanga’ları biraz fazla kaçırdıysanız, o zaman bu kurs size göre. Leslie savaşçı serisinin bu ilk bölümünde hiza ve güvenlilik esaslarına ulaşmak için anatomik prensipleri ve nefes yönlendirmelerine anlatırken bireysel modifikasyonlarına da yer verecek.

Bu özel olarak tasarlanmış Vİnyasa – Akış, ellerinize hiç beden yükü bindirmeden bacaklarınızı sıkı şekilde çalıştıracak ve omurganızı mümkün olan her yöne hareket ettirecektir.

15 Nisan Cumartesi 14.00-17.00: Hizayı Yeniden Hayal Etmek, 1. Bölüm

Bu oldukça interaktif, iki bölümlük kurs, öğrencilerin kendi Asana uygulamaları ve hocalık dilleriyle ilgili sorularını getirmelerine dayanır. Leslie hiza, güvenlik ve Asana için etkili yönlendirmeler hakkında deneysel, deneyimsel bir araştırma atmosferini destekleyecektir.

  1. Bölüm konuya tarihsel ve anatomik bir bakış açısıyla, ayrıca hizanın tanımının açıklanmasıyla başlar. Sonra, insan yapısının benzersizliğinin araştırılması sayesinde, “Asana’ların değil, insanların hizaları vardır” anlayışına doğru gidilir.

Bu ilkeler daha sonra en basit ayaktaki duruşların temellerinin öğretilmesiyle daha fazla araştırılacaktır.

16 Nisan Pazar 11.00-14.00: Savaşçı Serileri, 2. Bölüm

İlk bölümdeki temeller üzerine kurulan bu “Savaşçı Serileri’nin ikincisi, Savaşçı Serilerindeki tüm duruşları hiza detaylarına vurgu yaparak kapsayacaktır. Özellikle de nefes ve Asana yönlendirmelerini nasıl bireyselleştireceğimizi, bireylerin terapik ihtiyaçlarına göre uygulamayı nasıl değiştirebileceğimizi çeşitli büyüklükteki grup çalışmalarında araştıracağız. Vinyasa, ilki kesintisiz, ikincisi de bireysel adaptasyonların sayısız olasılıkları için dura dura olmak üzere iki kere uygulanacaktır.

16 Nisan Pazar 15.30-18.30: Hizayı Yeniden Hayal Etmek, 2. Bölüm

Kas-iskelet sistemine hükmeden net, basit ilkeler üzerinden devam ederek ve aşağıdaki konuları takip ederek, Leslie tüm Asana yelpazesini araştıracak:

  • Hizanın işlevsel ilkeleri
  • Bandha’nın destek ve hareket ile ilişkisi
  • “Kuyruk içeri”, “Omurgayı uzat”, “Kalçalar kare olsun” gibi yönlendirmelerin neden yarardan çok zarara yol açabileceği ve bunun yerine hangi dilin kullanılabileceği
  • Bakışın (Drishti) ve imgelemin nöromüsküler bütünlenmenin artmasını sağlamak için kullanılışı

Bilgi ve kayıt için için : info@cihangiryoga.com veya +90 539-572 84 37 / +90 212 243 19 93 telefonundan iletişime geçebilirsiniz.

Leslie Kaminoff Hakkında

Leslie Kaminoff T. K. V. Desikachar geleneğinden ilham alan bir yoga eğitmenidir. 40 yıldır yoga, nefes anatomisi ve beden çalışması alanlarında kurslar vermiş ve özelleştirilmiş eğitimler geliştirmiştir. Hocalığa yaklaşımı entelektüel özen, spontanlık ve mizahı harmanlar ve daimî bir gelişim içindedir.

Leslie New York temelli, bireysel, nefes merkezli yogaya adanmış kâr amacı gütmeyen “The Breathing Project” eğitim programının kurucusudur. Benzersiz yıllık yoga anatomi kursu artık yogaanatomy.net adresinde de mevcuttur.

Amy Matthews ile birlikte çok satan “Yoga Anatomi” kitabının yazarıdır.