Etkinlikler

Etel Avayu ile Genç Yogası’na Giriş


Cihangir Yoga, İstinye — 11:15 am - 12:30 pm
etel2_header (1)

Etel Avayu ile Genç Yogası’na Giriş

Tarih: 13 Ocak 2018

Saat: 11:15 – 12:30

Lokasyon: Cihangir Yoga, İstinye

Ücret: 60 TL

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemini farkındalık dolu bir yolculuğa dönüştürmek ister misiniz?

Gençlerle çalışma konusunda oldukça deneyimli olan Etel Avayu, bu dönemi bizim için eğlenceli bir deneyime dönüştürüyor.

Bu çalışma, ergenlik döneminden güçlenerek çıkmak isteyen 12 – 15 yaş arası tüm gençler içindir. Yoga deneyimi gerekmez.

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş heyecan verici ve karışık bir dönemdir. Bedenleri değişir, hormonları çok aktiftir, nasıl göründükleri çok önemlidir, duyguları çok güçlü ve karışıktır, stress çok fazladır, sosyal bir çevreye uyabilmek için içsel baskı yaşarlar, benlik arayışı içerisindedirler.

Gençlerle yapılan yoga; dikkatlerini doğal bir şekilde bedenlerine odaklamayı, bütün bu değişimler sırasında kendi merkezlerinde kalabilmelerini, dikkatlerini dağıtan onca şey arasında sakin kalabilmeyi, postürlerini düzeltip dik durabilmeyi, bütün bedenler farklı olduğu için rekabetin olmadığı bir ortamda güvende hissetmeyi, en iyisi olmak yerine kendinin en iyisini olmayı, odaklanmayı, dengede kalmayı, şefkatli olmayı, dürüst olmayı, bir bütünün parçası olduklarını ve bu dünyaya katkıda bulunabileceklerini, öz güveni, içsel güçlenmeyi, farkında olmayı, stresle baş etmeyi öğretir.

Gençlerle yoga yaparken öncelikle eğlenmeleri ve keyif almalarını isterim. Asanalar, nefes ve gevşeme tekniklerinin yanısıra  içsel güçlerini arttırmaya ve dengede kalmaya yönelik farkındalık kavramıyla tanıştırırım onları.

Farkındalık ( mindfulness) o anda olup bitene yargısızca ve hiç bir şeyi değiştirmeye çalışmadan dikkatini verebilmektir.

Beden farkındalığı; bir bedenin içinde olduklarını ve o bedenin nasıl hissettiğini farkedip otomatik pilottan çıkmaya başlamaları.

Düşünce farkındalığı; zihnin işleyişini farketmek,  daldan dala atlayan bir maymun gibi olduğunu ve hikayeler yarattığını farkedip gözlemci olabilmeleri.

Duygu farkındalığı; duyguya bedende yer verip, şefkatle gitmesine izin verebilmeleri.

ETEL AVAYU KİMDİR ?
Yoga benim için kendimi ifade etme şekli olmuştur. Senelerimi başkalarının beni görmek istediği kalıpların içine sıkışarak yaşadıktan sonra yoga ile birlikte özgürleşmeyi hissettim.

2006 yılında yoga bilgimi derinleştirmek amacı ile Zeynep Aksoy ile eğitmenlik eğitimimi tamamladım. O sıralar kendi içimdeki çocuğu sorguladığım bir dönemdi. O çocukla temas kurabilmek, içimdeki küçük Etel’in ihtiyaçlarını anlayabilmek için çocukların yanında olmak istediğimi hissettim. Aynı zamanda çocukluğumda çocuk olmayı kaçırmış olduğum için çocuklardan öğrenecek çok fazla şey olduğunu biliyordum. Böylelikle benim için çocuk ve ergen yogası yolculuğu başladı.