Etkinlikler

Şeyma Özcan ile Farkındalık Meditasyonu Programı


Cihangir Yoga, Cihangir — 10:30 am
seyma_HEADER

Şeyma Özcan ile Farkındalık Meditasyonu Programı

Tarih: 14-15 Nisan 2018
Lokasyon: Cihangir Yoga, Cihangir
Saat: 10.30 – 17.30

Ücret: 850 TL

Deneyimli Yoga Uzmanı Şeyma Özcan ile yoga öğretisinin en önemli parçalarından olan Farkındalık Meditasyonu Programı’nda bir araya geliyoruz.

Bu 2 günlük programda, Farkındalık Meditasyonu’nun ne olduğunu, nasıl uygulandığını, nasıl sunulması gerektiğini ve etkilerini konuşacağız.

Yoga ile ilişkiniz hangi seviyede olursa olsun, farkındalık dolu bir yaşam için, gelin bu derinleştirici atölyede buluşalım!

Cihangir Yoga 300 Saat Dönüştürücü Yoga Yolu Programı’na dahildir.

Farkındalık Meditasyonu’nun ne olduğunu, nasıl uygulandığını, nasıl sunulması gerektiğini ve etkilerini bilimsel bir bakış açısıyla açıklığa kavuşturmak, yoga öğretisinin bu çok önemli parçasının gerek bir uygulayıcı gerekse bir yoga uzmanı olarak deneyiminizde hakettiği yeri alabilmesini sağlamak adına bu harika atölyede buluşalım!

Yogayı, ister istemez Batılı bir anlayışla hayatımıza katan uygulayıcılar olarak, çoğu zaman fiziksel pratiğe, ruhsal pratiğe verdiğimizden çok daha fazla önem veriyoruz. Oysa düzenli meditasyon pratiği olmadan, yoga yolunun derinliklerine inmek ve gerçek, kapsayıcı, bütünsel bir dönüşüm sürecine girmek mümkün değil. Yoga asanalar, bizi meditasyona hazırlar aslında: bir şeyin içinde, kımıldamadan, her ne ortaya çıkarsa çıksın onu değiştirmeye çalışmadan ”bir gözlemci olarak” kalabilmeyi öğrenmeye ve başarabilmeye başladığımızda öğretinin özünün kıyısında durmaktayızdır. İşte bu atölye sizlere, kıyıdan açıklara, ”şeklin” ötesine nasıl güvenle geçebileceğinizi ve sürdürülebilir bir meditasyon pratiğini, neyin nasıl işe yaradığını anlayarak hayatınıza nasıl katacağınızı öğretecek.

Şayet bir yoga uzmanıysanız da, bu atölyenin ardından farkındalık öğretisi ve meditasyonunu nasıl sunmanız, katılımcıların meditasyonun içine derinleşebilmeleri için onlara nasıl rehberlik etmeniz, nasıl bir dil kullanmanız gerektiğiyle ilgili çok daha net olacaksınız ve verdiğiniz seanslara meditasyona dair bir derinlik, anlayış ve besleyicilik katmaya başlayacaksınız.

Farkındalık meditasyonu, zihnin mükemmel bir yansıması olan bedeni gözlemlemeyi bize öğretir. Doğrudan zihne bakmayız, çünkü doğrudan zihne bakmak bizi yüzleşmeye hazır olmadığımız bir acıyla ve karmaşayla karşılaştırabilir. Bedene; şefkat, neşe, denge ve nezaket niteliklerinin farkına varmak üzere bakarız; bu niteliklerin mevcudiyetinin farkına varmak da, eksikliklerini görmek de onları geliştirir. Farkındalık pratiklerinde, hislerde, duygularda, nefeste, düşüncelerde değişen aktiviteleri takip etmek ayırt etme yeteneğini geliştirir. Ayırt etmeye başlamak, keyif alma kapasitesini arttırır. Keyif dengeyi, denge esnekliği ve dayanıklılığı getirir ve hayata ve her ne oluyorsa ona uyumlanma kabiliyetimizi geliştirir. Böylece tüm bu gelişen niteliklerle, kendimiz olmaya, olduğumuz gibi olmaya başlar, kendimizle rahatlarız. Sinir Sistemlerimizin, doğal dengeye gelebilme kabiliyetini geri kazanmaya başlaması, günlük hayatın içindeki stresle daha rahat başa çıkabilmeyi getirirken, sakinlemiş ve dengelenmiş halimizle ilişkilerimizde daha mevcut ve daha fazla empati kurabilen, bağ kurabilen bir yerde durmaya başlarız.

Atölye kapsamında aşağıdaki konular işlenecektir;
-Farkındalık Meditasyonu nedir, ne işe yarar, neden gereklidir?
-Farkındalık Meditasyonunun tarihi, teknikleri ve uygulanışı
-Sinir sistemine bakış
-Farkındalık meditasyonu pratiğinin etkileri
-Meditasyona rehberlik etmek; dilin kullanımı, enerjiyi yönlendirmek. Katılımcıları bir gözlemci/tanık olmaya nasıl davet edersiniz?

Atölye sonunda, Mindfulness Meditasyon Tekniği Ses Kaydı ve eğitim kitapçığı katılımcılarla paylaşılacaktır.
Atölyeye katılan yoga uzmanları, meditasyonu güvenli bir biçimde, sunmaya başlayabileceklerdir. Yoga uygulayıcılarıysa, ömür boyu sürdürebilecekleri ”sade, basit, ve güvenilir” meditasyon tekniklerini öğrenerek yoga yolunda derinleşmeye dair çok önemli bir adım atmış olacaklardır.

Yoga asana uygulaması yapmayanlar da, rahatlıkla bu programa katılabilir.