Etkinlikler

Berivan Aslan Sungur ile Yin Yoga İleri Seviye Uzmanlaşma Programı (100 Saat)


— All Day
berivan_H-940x345-940x345

Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz, üzerinde özenle çalıştığımız Berivan Aslan Sungur ile ilk İleri Seviye Yin Yoga Uzmanlık Programımız 15 Eylül’de başlıyor.

100 Saat sürecek bu çalışmaya, Yin Yoga üzerine 200, 100 veya 30 saatlik bir uzmanlık programını tamamlamış olup yeni bilgiler edinmek ve bilgilerini başkalarına aktarma yetilerini geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Kontenjanımız sadece 28 kişi ile sınırlı lütfen erken kayıt yaptırmayı unutmayın.

Tarihler : 

15-16 Eylül 2018 (İstinye)

29-30 Eylül 2018 (Cihangir)

13-14 Ekim 2018 (Cihangir)

3-4 Kasım 2018 ( Cihangir)

İnziva Tarihi: 6-9 Aralık
İnziva yeri: Olympos Mitos Otel (https://www.olymposmitos.com)

İstinye buluşma saatleri : 13.00 – 19.00

Cihangir buluşma saatleri : 10:30-18:00

Fiyat

25 temmuz’a kadar erken ödeme indirimi ile 2950 TL (Nakit ya da KK)
25 temmuz sonrasında 3200 TL ( Nakit/KK veya Kredi Kartına 3 Taksit)

İnzivanın konaklama ve ulaşım bedeli program bedeline dahil değildir.

Tanıtım Toplantısı

9 Ağustos Perşembe / Cihangir Yoga İstinye stüdyosu 11:00-12:30 Yin Yoga Pratiği 12:30-13:30 Pratik sonrası sohbet, soru-cevap (Lemongrass Health Bar)

Programın Amacı

Programın amacı herhangi bir Yin Yoga Uzmanlık (200,100 ya da 30 saat) Programını tamamlamış uzmanların, Yin Yoga ve yoga anatomisi alanındaki bilgilerini pekiştirmek, konuyu aktarışlarındaki hakimiyet ve yeterliliklerini arttırmak, Yin Yoga’nın inceliklerini Berivan Aslan Sungur’un güncel yaklaşımı ile pekiştirerek, bu alanda Berivan Sungur tarafından destek ve danışmanlık alarak ilerlemelerini sağlamaktır. Program Yin Yoga alanına son derece hakim uzmanlar yetiştirmeyi ve bu uzmanların farklı yer ve alanlarda bu bilgiyi pratik ve teorik anlamda yaymaları ve paylaşmaları konusunda kendilerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Kimler Katılabilir?

 • Berivan Aslan Sungur’un eski öğrencilerinden (200 ya da 30 saatlik programları tamamlamış) bilgilerini pekiştirmek, derinleştirmek, bu alandaki uzmanlıklarını geliştirmek ve bir süre daha Berivan ile çalışmak isteyenler
 • Başka bir uzmanın ile 30, 100 ya da 200 saatlik Yin Yoga Uzmanlaşma Programlarını tamamlamış, Berivan Sungur’un alana yaklaşımını tanımak ve alanın inceliklerini derinlemesine kavramak ve alandaki uzmanlık yetilerini geliştirmek isteyenler (Berivan Sungur başka bu kişileri eğitime kayıt öncesi Berivan Sungur ile bir görüşme yapmaları gerekmektedir.)
 • Berivan Sungur’un desteği ve danışmanlığı ile Yin Yoga seansları, kamplar, atölyeler veya farklı gruplara (iş yerleri, okullar, yaşlılar vb.) özel seans ve programlar hazırlamak isteyenler
 • Programa yazılmak isteyenler program boyunca herhangi bir yerde düzenli olarak Yin Yoga seansı (özel ya da grup) vermeyi hedeflemelilerdir. Düzenli seans verecek yeri olmayanlar Berivan Sungur ile program öncesi mutlaka iletişime geçmelidir.

Bu programa maksimum 28 kişi kabul edilmektedir.

Program Süreci

Program Eylül ayında İstanbul’da yapılacak olan 4 haftasonu buluşması ile başlayıp Aralık ayında 4 günlük bir inziva ile sonlanacaktır.

Program boyunca katılımcılar, belli grup ve bireysel çalışmaları tamamlayacak, bireysel okumalar, ödevler, araştırmalar yapacak, projeler hazırlayacak, bol bol Yin Yoga seansı vererek öğrendiklerini aktaracak, uzmanlıklarına dair geri bildirim ve mentorluk alacaktır.

Ana Başlıklar

 • Yin Yoga alanındaki hocalık yetilerini geliştirme
 • Pozları çözümlemek için gerekli olan temel anatomik kavramların tekrarı
 • Fonksiyonel (anatomik bazda) poz analiz yetisinin geliştirilmesi
 • Pozları farklı bedenlere, farklı ihtiyaçlara, farklı fonksiyonel amaçlara adapte edebilme yetisinin geliştirilmesi
 • Pelvisin hareketleri, oryantasyonu ve pozlar üzerindeki etkisi
 • Fasya hakkında yeni bilgiler edinme
 • Temel sinir sistemi bilgileri ve yoga uygulamaları ile ilişkisi
 • Ders Planlamanın inceliklerinin geliştirmesi
 • “İyi” Yin Yoga dersinin anatomisinin çözümlenmesi
 • Ters Pozlar analizi ve uygulamaları (Halasana ve Sirsasana (baş duruşu))
 • Asanalarda yardımcı olma ve dialog yetisinin geliştirilmesi
 • Bir Mindfulness çalışması olarak Yin Yoga
 • Çaba ve teslimiyet konularının derinlemesine irdelenmesi, bu konuların derslere ve hayata yansımaları üzerine çalışmalar
 • “Kendinle ilişki kurma” kavramı ve Yin Yoga pratiğini “kendinle ile ilişki kurma ve kurdurma aracı” olarak kullanma sanatı
 • Farklı kişi, yer ve zamanlara özel dersler planlamak (ileri yaştakilere, çocuklara belli rahatsızlıkları olanlara, hamilelere yönelik seriler; iş yerlerinde, okullarda Yin Yoga)
 • Bilgiyi aktarmanın incelikleri
 • Pranayama ve meditasyon uygulamaları
 • Ders verme, grup ve kişisel bazda geri bildirim alma
 • Bu alanda ilerleyeceğiniz yol ve şu andaki pratiğiniz ve verdiğiniz seanslar konusunda Berivan’dan kişisel destek ve danışmanlık alma
 • İleri seviye Yin Yoga programı’nı tamamlamış bir katılımcı olarak, program sonrasında bu alanda verebileceğiniz atölyeler, yapabileceğiniz kamplar ve çeşitli temalı dersler konusunda Berivan’dan destek ve danışmanlık alma
 • Çeşitli konularda okumalar ve yapılan okumalar üzerine tartışmalar, sohbetler

Program İçerisindeki Genel Yaklaşım

Berivan Aslan Sungur’un yöntemi, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Uzmanlığını Paul Grilley’nin yogaya yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair seanslar ve danışmanlıklar ile beslemekte; anatomi, farkındalıklı tıp, psikoloji, astroloji, felsefe gibi alanlarda yaptığı okumalar, katıldığı uzmanlaşma programları ile, hem kendini hem de verdiği uzmanlaşma programlarını beslemektedir.

Berivan annelik, yakın ilişkiler gibi alanlardaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını yoga felsefesi ile ilişkilendirerek, yogayı hayatın içine taşıma çabasındadır. Program süresince, bu yaklaşımı katılımcılara aktarmaya çalışmakta, yogayı matın dışına, hayatın içine taşımaya çalışmaktadır.

Sertifika

Sertifika almaya hak kazanmak için, haftasonu buluşmaları ve inzivaya katılmak, verilen bireysel çalışmalar, grup çalışmaları, ödevler ve okumaları tamamlamak ve size uygun herhangi bir stüdyoda 10 Yin Yoga seansına asistanlık veya Berivan Sungur’un uygun bulduğu denk bir çalışmayı sürecini tamamlamak şarttır.

Katılımcılar program sonunda 100 saatlik bir ileri seviye yoga uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacaklardır. Bu sertifika Berivan Aslan Sungur’un yakında açılacak olan Yoga Alliance tarafından onaylı 300 saatlik ileri seviye programının bir parcası olacaktır. 300 saatlik programın kalan 200 saatlik bölümünün içeriğine dair Berivan Sungur’a yazabilirsiniz.

Berivan uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. Yoga Alliance nezlinde kendine ait bir yoga okulu bulunmaktadır.(www.yogaalliance.org)

Cihangir Yoga’nın ileri seviye 300 saatlik programına dahil olan kişiler, 100 saatlik bu programı dilerlerse, CY ileri seviye programına 30 saat olarak saydırabileceklerdir.

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

Modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için bir “mindfulness” (şefkatli farkındalık) çalışması, bir çeşit terapi niteliğinde de görülebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.
Berivan Aslan Sungur kimdir?

Berivan Aslan Sungur 2000 senesinde yoga ile tanışmış, farklı ekollerden birçok uzman ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dynamic yoga gibi tarzlarda ders ve/veya uzmanlaşma programları almıştır. İlk Yin Yoga uzmanlaşma programını Sarah Powers ile tamamlamıştır. 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi ve meditasyon alanlarında, Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Yin Yoga alanında, temelde Paul Grilley’nin beden farklılıklarını esas alan yaklaşımını benimsemiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin programlarında asistanlıklarını yapmıştır.

Berivan’ın Yin Yoga’yı aktarış tarzı seneler içerisinde evrilmiş ve özünde, günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyetlenen bir çeşit farkındalık çalışması halini almıştır. Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı seanslar ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve fizyoterapist Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. Ustası olarak gördüğü, “Küresel Sistemde İnsan Kalmak” kitabının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın insana ve hayata yaklaşımı, yogaya yaklaşımını derinden etkilemektedir. İnsanı ve kendini biraz daha anlamak amacıyla Erdoğan Çalak’In psikologlara verdiği çeşitli eğitimlere ve Erdoğan Çalak yönetiminde bireysel ve grup terapilerine devam etmektedir. Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte ve yoga pratiğini, felsefesini matın dışına, hayatın bizzat içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

2007 yılından beri İstanbul’da Cihangir Yoga’da uzmanlık yapan Berivan Sungur, seanslarında ve uzmanlaşma programlarında Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa) ve yoganın hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma programı’nı vermeye başlayarak, bu alanda yüzlerce insan yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır. Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta; bu gibi konularda Yoga Journal ve hthayat.haberturk.com için yazılar yazmaktadır. www.berivanaslansungur.com

Detaylı bilgi ve kayıt için info@cihangiryoga.com’a yazabilirsiniz.


Cihangir Yoga İstinye 530 826 2155 / 212 277 1190, Fındıklı 539 572 8437 / 212 243 1993


Eğitimle ilgili sorularınız için Berivan Aslan Sungur’a berivan@sungur.name.tr adresinden yazabilirsiniz.