Hangi tarz yoga bana uygun?

Hem meditasyon, hem detaya odaklı hareket ve hiza, hem nefes ile akış, hem nefes çalışmaları… pratik bir felsefe…amacımız tam ve bütün bir yoga çalışması sunmak. Genel tanımla, Hatha Yoga yani fiziksel bir çalışma yaptırıyoruz.

Hangi tarz yoga sorusu, ‘hangi tarz müzik dinlemeliyim’ demek gibi bir şey. Tek bir tarza ya da hocaya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Seçim, genelde pratik oluyor: yakınızda, uygun fiyatta ve en önemlisi hoşlandığınız ortamda olması sizin devamlılık sağlamanıza sebep olacak. Sonuç verecek olan şey devamlılık.

Tavsiyemiz, güvendiğiniz ve sevdiğiniz bir hoca ile başlamanız, tarzı ne olursa olsun…ve bırakın sonra oradan kolay ve doğal aksın herşey.

Yoga bir hayat tarzı mıdır?

Yoga yapmak için vejeteryen olmanıza gerek yok, sigarayı içkiyi seksi ya da paraya olan ilginizi bırakmanıza gerek yok. Yoga ne Bhagavad Gita ne de Patanjali Sutralarında herhangi bir yaşam tarzı önermez. Ne olacaksa kişiye içten gelmesi en uygunu. Bu süreç deneyerek ve keşfederek gelişir. Belki bir süre kural içinde yaşamak, kendimizi tanımak için faydalı. Bu sebepten yemek ve yoga uygulama saatleri konusunda kural konabilir, ancak bunlar sadece kendimizi derinden, özden tanımakiçin bir araçtır,  amaç değil.

Yoga bir din midir ?

Yoga din değildir. Yoga bir pratiktir. Her türlü inanıştan insana açıktır. Bu nedenle hangi dinden olursa olsun dünyanın her yerinde öğrenciler rahatlıkla yoga yapabilmektedir.

Yoganın faydaları ne?

Yoga hakkında yapılan bilimsel araştırmalar gittikçe artıyor. Tıp dünyası yoganın yararlarını tanıyor. En önemli bilimsel verilerden biri, tek bir yoga dersinden sonra bile stres hormonu kortizol’da düşüş olduğunun görülmesi. Düzenli yoga uygulaması sonucunda stres ile bağlantılı sıkıntılarda azalma görülür.

Omurganın sağlığı, iç organların doğru işlemesinde, uykusuzluktan obeziteye kadar farklı hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynar. Yoga hareketleri omurganın esnek ve uzun kalmasını sağlar. Yoga yapan insanlar yaşlansalar da genç ve dinamiktirler.

Kan dolaşımın artması, cildin parlamaya başlaması- bütün bunlar yoganın fiziksel etkileri. Yogadaki nefes ve farkındalık çalışmaları ise duyguları dengeler. Kişi, merkezinde ve topraklanmış hisseder. Hayatın sunduğu güzelliklere açılır, huy haline gelmiş olumsuz düşünce kalıpları çözülür. Spiritüel boyutta yoga bütünleşme hislerini besler. Yoganın anlamı budur zaten: bütünlük. Her türlü zıtlık ortadan kalkar, bölünmüş parçalar bir araya gelir. Yoga ile, spiritüel veya fiziksel, hiçbir beklenti koymadan ilgilenin. Herkes yogadan yararlanabilir.

Yoga nerede ve ne zaman, kim tarafından icat edildi?

Yoga, 5000 yıl önce şimdiki Hindistan’da Indus Vadisi Uygarlığında Sankrit dilindeki Veda adında metinlerle ilk ifade edildi. Dağlarda yaşayan yogiler büyük ihtimalle bundan da önce uygulamalarını yapıyorlardı- içsel bilim olarak yaptıkları araştırmalar bize yoga pozları, nefes teknikleri ve meditasyon çalışmaları olarak gelmiştir. Şu anda yaptığımız yoga, 5000 yıl önce yapılan yoga değil. Bu iyi bir şey; çünkü zamanlar değişiyor ve ihtiyaçlar değişiyor. Yeni gelişmeler yoga bilimine katılıyor. Akademik bir gelenek olmaktan ziyade dinamik bir gelenek ve her dahi ile farklı bir boyuta ulaşıyor. Beden terapistleri Feldenkrais ve Ida Rolf gibi uzmanlar, yogayı etkilemişler. Budizm yogadan çok sonra ortaya çıktı ama yoganın akışını değiştirdi. Her geçen gün yeni bir hoca yeni bir yoga geliştiriyor.

M.Ö. 300 yılları cıvarında yazılan Patanjali Yoga Sutraları, günümüzde bütün yogaların dayandığı metin. Onu da farklı tercümelerle farklı anlamak mümkün. Kimi tercüme eden, yogayı zihin kontrolü olarak tanıtıyor. Biz ise yogayı zihnin yansımalarının teslimiyeti olarak algılamayı tercih ediyoruz. Odak zihinden uzaklaşıyor ve zihin yine akmaya devam etsede zihnin ötesinde bir gerçek keşfediliyor. Yoganın amacı, özde budur. Sağlık yan etkisidir. Zevk almak da temel dürtüsü! Yoga uygulayanlar, hayat kalitesinin artışından daha zevkle yaşamaya başlar.

Yoganın amacı nedir?

Yoganın amacı, gerçek doğamızı görmek. Tapas svadhyaya işvaripranidana: Yoga tutkulu biçimde seçimleri kim yaptığına dair içsel araştırma. Bu araştırma içsel (svadhyaya) yani bilim adamı gibi bir objeyi incelemiyoruz, kendimizi inceliyoruz. Bu araştırma tutkulu (tapas). Yoga yapanlar gerçekleri keşfetmeye yönelik tutkulu olmalılar yoksa bir sürü engel yolu kesecek. Tutkulu araştırma, ‘seçimleri kim yapan’ sorusuna yönelik (işvaripranidana) Bu araştırma yavaşlayarak, içimizdeki hareketleri izlemeye başlayarak, zihnin doğasını ortaya çıkararak yaparız. Hareketler ve bütün teknikler buna yönelik araçlar.

Yoganın ikinci amacı, sağlık. Ters hareketlerle dengelenen hormonlar, çevirme hareketleri ile atılan toksinler, güçlenen kaslar… yoganın gündelik hayatımızın kalitesini arttırmasını küçümseyemeyiz.
Yogayı bize yaptıran şey de, zevk. Eğer adrenalinden zevk almasak, fiziksel çalışmanın sonucundaki gevşemeyi tatmasak, bir dahaki derse gelmekte zorluk çekebiliriz. İlk başta yoga uygulamaktaki günlük hedef, 5 yıl sonra aynı olmayabilir. Bedenimiz ve zihnimiz ‘evimiz’ ve hayatta olduğumuz sürece, yoga o ‘ev’ ile ilişkimizin daha rahat olmasını sağlıyor.