Hayatın Ritmi, Travmalar ve Yoga Felsefesi

cihangiryoga_blog

Hayatın Ritmi, Travmalar ve Yoga Felsefesi

 

Ne zamandır içimden geliyordu. Nasıl bu çalışmayı kendimce en güzel en anlamlı yerinden yakalar ve paylaşırım diye. Paylaşma isteği tamamen deneyimlediğim ve mükemmel bulduğum bir çalışmayı anlatma isteğinden kaynaklanıyordu. Bahsettiğim çalışma Carlos Pomeda ve Zeyneb Uras’ın Hayatta ve Uygulamada Yoga Felsefesi atölyesi. Dün Cihangir Yoga ekibi ve hocaları ile topluca travma eğitimi aldık. Amacımız aslında İstanbul gibi bir şehirde sürekli uyarılan sinir sistemimizi nasıl daha etkili sakinleştirebileceğimize dair yeni yaklaşımlar öğrenmekti. Ve o çalışmada herşey birleşti. Zaten son zamanlarda ne zaman yeni bir eğitime gitsem, ‘’işte’’ diyorum ‘’aslında bu yoga ve meditasyon’’. Arkadaşlarım her şeyin çözümünde inanın Yoga var meditasyon var. Biz pratiğimizi yaptığımız müddetçe, yaptığımız pratiğe inandığımız ve kendimize dürüst olmaya devam ettiğimiz sürece yoga sonu olmayan bir kaynak gibi. Her gün yenileniyor yeni birşey sunuyor bize.

fullsizerenderCarlos Pomeda’nın anlattığı, Zeyneb Uras’ın pratiğe getirdiği Hayatın Nabzı – Spanda Karikas işte tam burada devreye giriyor. Hayat tek düze bir eğri değil. Her anını ayrı yaşadığımız, iniş ve çıkışların olduğu sürekli nefes alıp veren canlı bir ritm. Doğanın nabzının atışı gibi hayatın da bir ritmi bir doğası var. Bu ritme nasıl daha uygun hareket edebiliriz ?  Karşı koymak yerine nasıl onunla birlikte akabiliriz ?  İniş ve çıkışlarını dramatize etmeden, acı çekmeden nasıl sonuna kadar yaşayabiliriz ? Bu farkındalığı yoga pratiğimize nasıl yansıtabiliriz ?  Yoga’nın kutsal metinlerinden birisi olan Spanda Karikas tam da bu ritmi ve arkasında yatan öğretileri anlatıyor. Ve ne kadar şanslıyız ki dünyanın en önemli Yoga felsefesi hocalarından Carlos Pomeda bunları bize doğrudan ana metinleri kendisi çevirerek anlatıyor.

Bir duygu mu yükseldi içinde ? Bu spanda

Zihninin akışı ? Spanda

Bilincin ? Spanda

Kalbinin atışı ? Spanda

Aşık olmak ? Spanda

Bırak hislerin yükselsin. Bunu hisset ama hikayeni bir kenara bırak. Çok mu kızdın. Kızgınlık ta Spanda. Kız tabii. Yaşa duygunu. Ama bana şunu yaptı da ben haklıyımda..diye giden hikayeni bırak… Duygunu hisset sadece. İşte o zaman mucizevi birşey olacak;

Hikayeden çıktığında olayla ilgili enerjin değişecek

We kendini özgürleşmiş hissedeceksin. Artık yaşadığın duygunun esiri değilsin. Evet şimdi nefes alabilirsin.

Kutsal metinlerde anlatılan hayatın nabzı aslında günümüzde travma yaklaşımına en yeni bakış açılarından birini getiren Organic Intelligence’dan farklı değil. Organic Intelligence Travma Terapisi’nde son dönemde ön plana çıkan bir yöntem. Bu sistem de aslında tamamen siniri sisteminin salınımı üzerine kurulmuş bir çalışma.  Sistemin eğitmeni Funda Battle’dan öğrendiğim şu : Bir olay yaşadığında sinir sisteminin salınmasına izin ver. Evet etkilenebilirsin bırak etkilen ancak esnek dayanıklılık dediğimiz şeye sahip ol. Çıkış yaşıyorsan inişine ne yardım edebilir onları kat hayatına. Çok mu düştün seni ne uyarabilir, ne uyandırabilir onlara yönel. Kısacası Spanda Karikas – Hayatın Nabzı ile günümüzün en modern Travma yaklaşımı benzer şeyler söylüyor.

Aslında Carlos Pomeda ve Zeyneb Uras çok şey söylüyorlar. Burada yazabileceğim paylaşmak istediğim o denli çok şey var ki. Carlos’un meditasyon önerileri, bir sorunu çözmek için nasıl Tantrik meditasyonlar uygulayabileceğimiz……Çok şey var yazacak. Belki başka bir yazıya.

Gelebilenler için 18-22 Ocak’ta Hayatta ve Uygulama’da Yoga Felsefesi Çalışması için istinye stüdyomuzda görüşmek üzere.

Alev Belviranlı