Yoga ve Koşu

KOŞUCULAR İÇİN YOGA

Koşucular için Yoga’nın faydaları nelerdir?

Yoga, bütün vücudu kapsayan bir deneyimdir ve başta koşu olmak üzere tüm fiziksel aktiviteleri mükemmel bir şekilde tamamlar.

Düzenli bir yoga uygulaması, tüm kas gruplarına güç, dayanıklılık ve esneklik kazandırarak vücut dengesinin edinilmesini sağlar.

Ayrıca, yogada nefes farkındalığı ve mindfulness (farkındalık) uygulamaları, stresi azaltıp zihinsel faaliyeti artırırken, koşucuların dayanıklılıklarını artırarak kolaylıkla yol kat etmelerine yardımcı olacaktır.

Koşucular için en uygun yoga egzersizleri nelerdir?

Lunge Pozu: Kuvvet ve dayanıklılık oluştururken bacakları esnetmeye yarar.

Twisting Thigh Esnetmesi: Koşmaktan dolayı kısalan kuadriseps kaslarını esnetir.

Güvercin (prep): Sağlıklı bir bel için gerekli olan kalça kaslarını esnetir.

Ardha Hanumanasana: Bu duruş hem dizardı kirişleri (hamstrings) ile baldır kaslarını hem de kalçaları çok iyi bir şekilde esnetir.

Yoga’yı koşu programınıza nasıl dahil edebilirsiniz?

(Koşu öncesinde / Koşu sırasında / Koşu sonrasında veya başka bir zamanda)

Bu sorunun cevabı ne sıklıkla koştuğunuz, ne kadar süre koştuğunuz ve yapacağınız yoga seansının hafif veya yoğun olmasına bağlı olacaktır.

Koşudan önce yapılacak dolu dolu bir yoga seansı biraz vücut ısısı oluşturmayı sağlar, dolaşım sistemini aktive eder, kasları açar ve koşarken kemiklerin düzgün bir şekilde hizalanmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda, uygulama bedene, zihne ve nefese odaklanmaya imkan vererek, zihinsel canlılığı da beraberinde getirir.

Koşudan sonra yapılacak dolu dolu bir yoga dersi veya restoratif “Yin” tarzında bir çalışma, bir yandan yorgun düşmüş ve kasılmış kasların esnemesini ve onarılmasını sağlarken, diğer yandan da vücudun ve sinir sisteminin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Koşu yapılmayan günlerde uygulanan yoga, herhangi bir çapraz-eğitim (cross-training) rutini için mükemmel bir ilave oluşturur. Uygulama, farklı kasları geliştirmeye, zihin-beden bağlantısını derinleştirmeye ve daha kuvvetli bir öz-farkındalık ve özgüven geliştirmeye yardımcı olacaktır.

YOGİLER İÇİN KOŞU

Koşunun yogiler için faydaları nelerdir?

Koşmak, dayanıklılık oluşturmak ve kan dolaşımını artırmak için harika bir yoldur.

Kan basıncını eller ve bacaklara pompalamak için kalp hızını yüksek tutmak, çoğunlukla yoga dersinde yaşanan zorlu bir mücadeledir.

Koşu, kardiyovasküler sistem için harika bir egzersizdir.

Normal koşuları nasıl entegre edebilirsiniz ve yogiler için hangi koşu biçimleri en uygun olanıdır?

Yapılabilir ve eğlenceli bir rutin oluşturmak, tutarlılığın anahtarıdır. Yaptığınız şey eğer hoşunuza gidiyorsa, daha fazlasını yaparsınız.

Genel olarak, haftada iki ya da üç kez koşmak, düzenli bir yoga pratiğini tamamlayacak iyi bir ilavedir.

image1 image2 image3 image4 image5 image6