13 Eyl 2019

Her Adımda Gelecek: Zeyneb Uras'ın Anlatımı ile Cihangir Yoga'nın Dönüşüm Hikayesi

İki seneyi geçti sanırım, birgün içimde bir his belirdi, seneler acayip hızlı akıyor, beş, on sene sonra kim bilir nerelerde neler yapıyor olacağım… Cihangir Yoga benimle yaşlanmamalı!

İki seneyi geçti sanırım, birgün içimde bir his belirdi, seneler acayip hızlı akıyor, beş, on sene sonra kim bilir nerelerde neler yapıyor olacağım… Cihangir Yoga benimle yaşlanmamalı!

Hemen gittim Alevi buldum, sonrada uzandık diğer ortaklarımıza, evet hepimiz hem fikirdik. Cihangir Yoga heyecanını yeni nesillere taşımalıydı. Onlar içinde güvenli aynı zamanda yenilikçi, bilge aynı zamanda spontane ve aşkta olmaya devam etmeliydi. Cihangir Yoga’nın kurucularıyla limitli olmayan, her hocası, çalışanı, öğrencisiyle bütünlenmiş özgün bir ruhu vardı. Sanki çaktırmadan yönlendiriyordu hepimizi.

Kısa sürede kendimizi yoğun stratejik toplantılarda bulduk ilk defa alanlarında sihirli uzmanlarla kalpleri birleştirdik, kafa yormaya başladık. Bütün taşları dağıttık, tekrardan, yeniden şekillendirdik. Sancılı aylar neticesinde logo ve web sitemizi yeniledik, daha temiz, direkt bir lisan üzerine odaklandık, CY metodumuzu sağlam temellere oturttuk. Yoga, birlik, bütünlük anlayışıyla ailemiz içinde gelişimi destekledik. Sıfırdan yetişen değerli hocalarımızla eğitimlerimizi güçlendirip, renklendirdik, idari bölümlerimizi sadeleştirip besledik, benzer yaklaşımlarda kuruluşlarla işbirlikleri gerçekleştirdik.

Evrende olan güçlü ve gitgide hızlanan dönüşüm, mikro anlamda herbir canlıda, içimizde ve tabi stüdyomuzda da gerçekleşmekteydi. Teker teker karanlık noktalar aydınlanıyor, karasızlıklar açıklığa kavuşuyor, kalpler saflaşıyordu.

İstinye stüdyomuzu kurarak Cihangir Yoga’ya ortak olduğumda sanki bayrağı teslim alan sporcu rolünü üstlenmiştim. Kısa bir sürede idrak ettim. Sunduğumuz şifa bir ya da birkaç kişi tarafından sahiplenemezdi. Anladım en derinimden, belli bir amaçla, belli bir yerdeydim, belli bir hizmeti sunmak üzere; kutsal bir planın parçası olarak, seni, beni, hepimizi kapsayan. Kişiler önemli değildi, amaç yüzlerce hocanın, binlerce öğrencinin dönüşümüne alan açan merkezimizin varlığını koruması, ruhunu geliştirmesiydi. Bu farkındalıkla paylaşmaya devam ettik, Caddebostan, Ankara eklendi. Uzmanlaşma programlarımıza odakladık tüm kalbimizi, Türkiye yoga topluluğunun nabzını tuttuk, ritmini dengeledik. Kendimizin ve kapıdan giren her bir öğrencimizin yogada ilerlemesi, hocalığa yükselmesi, özgün yansıması adandığımız yolumuz oldu.

Dönüşüm evrenin doğası ve tabi yaptık, ettik derken her alan, kendi sürecinde akmaya devam ediyor. Cihangir Yoga’da, her türlü koşulun memleketimizi zorladığı bu zamanlarda köklerine yatırımını sürdürdü, sağlamlaştırdı. Gözlerini ve kalbini bu temellerden kopmadan, geleceğe, ufka yönlendirdi.

Yogada Sankalpa diyoruz, bir nevi niyet, kalpten arzuladığımız. Ancak önü, arkası, sağı, solu açık ve şimdi odaklı. Nefesli, canlı, uyanık! Her adımdaki kalbin, nefesin yarınları belirliyor…

Evet çok heyecanlıyız! Cihangir Yoga ailesi olarak tüm üyelerimize, öğrencilerimize, bizleri destekleyen yoga topluluğumuza şükranlarımızı sunarız.

Beraber Varız!