Yoğun Yoga Terapi Programı 30 Saat

Yoga Terapi pratikleri, her yaştan, her seviyeden ve her beden türüne uygundur.

Yoğun Yoga Terapi Programı 30 Saat

03 Temmuz 2020 - 12 Temmuz 2020
İstanbul
Cihangir Yoga Canlı Yayın
  • Etkinlik Süresi : Cuma 19.00-21.00 Cumartesi - Pazar 12.00-18.00
  • CANLI
  • info@cihangiryoga.com

Etkinlik Detay Bilgi

Banu Çadırcı ile Yoğunlaştırılmış Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı 30 saat  ONLINE

Cihangir Yoga, Online

3-4-5 Temmuz ve 10-11-12 Temmuz 2020

Cuma 19.00-21.00

Cumartesi - Pazar 12.00-18.00 

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler.   

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıklıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 30 saatlik yoğunlaştırılmış uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yoga terapi alanında ilerlemek isteyen yoga uzmanlarına kökleri Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanan güvenilir bir bakış açısı sunmaktır.

Uzmanlaşma Programının içeriği nedir?

Viniyoga pozlar, temel kavramlar ve serileme prensibi 

Yoga Anatomisi Vijnana Darsana -gözlem ve nefes

Alt beden için yoga terapi ve uygulamaları bel, sakrum, kalçalar, siyatik, ayaklar ve dizler

Üst beden için yoga terapi ve uygulamaları üst sırt, boyun, omuzlar ve skolyoz

Katılanların temel anatomi bilgisine vakıf oldukları kabul edilerek çalışılan bölgelerdeki en çok rastlanan kondisyonlara yönelik spesifik aktarımlar yapılacaktır. Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisini kısaca hatırlatıp  o bölgede en çok rastlanan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak. 

Adaptasyon Kavramı ve Serileme Prensipleri 

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Ayrıca pratik içinde Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim.

Yoga Pratiği Prensipleri ve Bildiklerini Aktarabilme 

Adaptasyon kavramının yoga terapi pratiklerine uyarlanması, yoga ve yoga terapi grup pratiği arasındaki farklar, grup pratikleri ve kişiye özel yoga terapi pratikleri arasındaki farklar ve kişiye özel yoga terapi pratiği çalışma tarzından bahsedeceğim. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes verilen temaya uygun olarak kendi grubuyla birlikte akış hazırlayacak ve zaman elverdiğince pratik yaptıracak.

     
Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı) 

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Vaka Çalışmaları 

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan gelen kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.  

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?
200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda IAYT-Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği'nin onayladığı Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı'dan 30 saatlik Yoğunlaştırılmış Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Alınan saatler CY 300 Dönüştürücü Yoga Yolu Programına ve Yoga Alliance devam eden eğitime saydırılabilir 

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız ayrıca ödev ve okumaları tamamlamış olmanız gerekir.

Banu Çadırcı 

E-RYT 500, C-IAYT, YACEP®

Yoga Terapist  

www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2009 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu halen Yoga Terapi konusunda çalışan ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 72 saatlik Yoga Anatomisi Programını (http://yogaanatomy.net/course/) 2012 yılında tamamladı. 

İçerik için banucadirci@gmail.com atabilirsiniz.

Banu Çadırcı

E-RYT 500, YACEP®C - IAYT  Yoga Terapist

www.banucadirci.com