Cihangir Yoga Blog

You can find the latest blog posts about yoga and life written by Cihangir Yoga experts here.
Author
.
We are greeting a brand-new season this year as we do every September. This season is quite different from the previous ones but has its own opportunities and excitement too.
If you are already participating in our online classes and have an existing online membership; Please create an account with your e-mail address, which you always use on the Cihangiryoga.com website.
Please read the rules applicable in our studio during the Covid 19 process. We request the attention of all our members so that our classes can continue in a healthy way.
All our studios have been disinfected in line with the epidemic management circular of the Ministry of Health.
Apr 16, 2020

YOL: DÖNÜŞÜM

Dönüşüm. Ne kadar da büyük bir kelime değil mi? Ama mümkün. Hiç mümkün değilmiş gibi gelse de mümkün. Etrafımızdaki her şey birer enerji diyor Don Miguel Ruiz; ‘‘hiçbir şey yok olmaz ama her şey dönüşür.’’
Apr 6, 2020

BENİM ADIM ORMAN

Ormanın doğası gereği, içinde olduğumuzda tüm ormanı göremeyiz. Bir ağacın yanından geçeriz, diğerine iyice yaklaşırız. Tam “o” ağaca dair benzersiz bir bakış açısı çıkar karşımıza. Ağaç çok gerçek ve canlıdır.
It has been 4 weeks since we stopped public classes at our studios, due to the measures taken against the corona virus (COVID-19). We miss YOU a lot!
Mar 22, 2020

Şimdi Sevişme Vakti

“Yoga şu an oluyor.” Patanjali Yogasutraları-ilk sutra (Godfrey Devereux’in yorumu)
Mar 20, 2020

Kasırgada Çay

Elim ayağım buz kesti. Kalbim hızlandı, korku alt karnımdan tüm bedenimi sardı. Arka arkaya kelimeler yağıyordu zihnimden, düşünceler birbirine karışmaya, birbirini destekleyip birbirini bozmaya başladı. Düşünce hareketi öyle hızlıydı ki yakalayamıyordum çoğunu.
Yoga felsefesine göre 5 farklı bedenden oluşuyoruz. Bunlar Sanskritçe kosha. Bu bedenlerin her biri birbirini etkiliyor. Birindeki şifalanma diğerlerine de yansıyor.
Mar 16, 2020

See You Soon...

Our studios are closed to public from March 17 until further notice.
Researchers find that yoga reduces the harmful effects of chronic inflammation.
We are closely following the developments regarding coronavirus (COVID-19).
Mar 10, 2020

Health For Everyone!

We kindly ask for your help to act with awareness in common areas for the health and safety of our community.
Bundan tam dokuz gün önce bir blog yazısı yazmıştım. Düzenlemesini sonra yapıp paylaşırım, diyerek bir kenara koydum. Ancak o yazı aradan sadece dokuz gün geçmesine rağmen sanki yüz yıl önce yazılmış gibi görünüyor gözüme şimdi. Gündem ne kadar hızlı değişiyor.
Meditasyon yapmak derken aslında basitçe, bir tekniği sürekli olarak uygulamaktan bahsediyoruz. Bunu yeni yeni uygulayan veya uygulamak isteyen kişinin sıklıkla düştüğü bir tuzak vardır. Sanılır ki; meditasyon yapabilmek için öncelikle düşünceleri durdurmak gerekir.
Nov 26, 2019

The CY Method

The CY method developed quite organically and came into being so that the teachers that were trained by or taught at Cihangir Yoga, would share a common language and method when creating and delivering a class.
Sep 13, 2019

With Every Aware Step

A feeling arose one day. It must be more than two years ago. Years pass by so fast, in five- or ten-years’ time who knows what I will be doing, where I will be? Cihangir Yoga should not age with me!
I started practicing yoga in New York in a large studio with high ceilings, tile-brick walls quite typical of Manhattan.
It was then that I saw the first October snow in my life. Even when we move a little away from home, the climate changes quickly.