CANLI Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı (30 saat)

Cihangir Yoga’nın deneyimli uzmanı Banu Çadırcı ile Işıltılı Nefes Uzmanlık Programımızda nefesimizle tanışacak ve nefesle içimize dolan yaşam enerjisini hareket ile bütünleştirerek yoganın enerjetik etkisini arttırmayı deneyimleyeceğiz.

CANLI Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı (30 saat)

08 Mayıs 2020 - 07 Haziran 2020
İstanbul
Cihangir Yoga Canlı Yayın
  • Etkinlik Süresi : Cuma 18.00-21.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-18.00
  • CANLI
  • info@cihangiryoga.com

Etkinlik Detay Bilgi

Online Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı (30 saat) 

Cihangir Yoga Online

Nefesin Derinliklerine Yolculuk

8-9-10 Mayıs ve 5-6-7 Haziran  

Cuma 18.00-21.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-18.00

Tek modül 700TL ve 2 modül birden 1200TL


‘Nefes merkezli asana uygulaması ve Pranayama çalışması sayesinde fiziksel bedenin çok ötesine ulaşmaya başlarız, duygular dengelenmeye başlar ve zihin açıklığa kavuşur’ Gary Kraftsow 

Işıltılı Nefes, temel olarak asana içerisinde yapılan nefes adaptasyonuyla yoga uygulamasının yaşamsal sistemimizde enerjetik etkisini gözlemlediğimiz bir çalışma. Alışılmış yoga uygulamalarında olduğu gibi asanalar yapılır, ancak asana yapısına uygun olarak nefesin dört bölümü -nefes almak, aldıktan sonra tutmak, nefes vermek ve verdikten sonra tutmak- değiştirilerek yoga uygulamasının enerjetik etkisi farklılaşır. Asana içinde nefes adaptasyonu Krishnamacharya yoga geleneğine dayanır.

Bu enerjetik etki Brmhana, Langhana ve Samana olarak adlandırılır. Brmhana genişletir, açar, enerji verir ve besler. Langhana sakinleştirir ve arındırır, enerji depolamaya ve toksinlerin bedenden atılmasına yardım eder. Samana ise enerjileri ve sinir sistemini dengeler.

Program boyunca duygudurum, düşünce, davranış, fizyoloji ve anatomi gibi hem iç hem de dış alanlarımızla nefes ile daha geniş bir bakış açısı getireceğiz. Duygu durumunu dengelemeyi, zihni rahatlatıp, güçlendirmeyi, yaşam enerjisini artırmayı, pranayama ve asanayı entegre etmeyi öğrenerek bütünsel uygulamaya doğru ilerleyeceksin ve yoga pratiğinde daha derinleşme fırsatı bulacaksın.

Bu program yoğun yoga uygulaması içerir. Bilgilerin yerleşmesi için anlattığım her konuya yönelik uygulama ve farklı alıştırmaları sizinle tek tek paylaşacağım. 

8-9-10 Mayıs

Anatomik olarak nefes ve nefes beden analizi 

Her an nefes alıp veriyor olsak da fark etmedikçe nefesi değiştirmemiz zor. Ancak elimizde çok büyük bir kaynak var; nefesimizi sakinleşmek, enerjiyi arttırmak, köklenmek ve dengeye gelmek için kullanabiliriz. 

Bu çalışmada nefesle ilgili anatomik detaylar vereceğim. Sürekli duyduğumuz şeylerin doğrusunu öğreneceğiz. Çeşitli alıştırmalarla kendi nefesinizi fark etmeye ve nefesinize farklı açılardan bakmaya başlayacaksınız. Günlük yaşamda, asana içinde ve nefes çalışmasındaki nefesin özelliklerine bakacağız.  

Çalışma nefes ve beden analiziyle sonlanacak

Otonom sinir sistemi ve vagus siniri

Batı tıbbında verilen ilaçların birincil hedefi sempatik ve parasempatik dengeyi tekrar sağlamak. Dr Erhan Özer’in deyişiyle köfte ve ekmek dengeli olmalı. Yaşamımızda ne kadar stres varsa o kadar da bizi rahatlatan aktiviteler olmalı. Çok farklı kaynaklardan otonom sinir sistemi ve vagus siniri hakkında çeşitli detaylar vereceğim. Birlikte parasempatik sinir sistemini nasıl aktive edeceğimize bakacağız.  

Asana içinde nefes ve mantra adaptasyonu

Asana içinde nefes adaptasyonu Krishnamacharya yoga geleneğine özel bir çalışma. 

Asanaların hem fiziksel beden üzerinde etkisi var hem de enerji bedeni üzerinde etkisi var. Asana içinde nefes adaptasyonu fiziksel ve enerji bedeninin yanısıra sinir sistemini ve duygudurumunu etkiler. 

3 farklı enerji satva, tamas ve rajas. Satva açıklık, rajas aktivite, değişim, hareket ve tamas stabilite, denge, kararlılık. Enerjiye göre Brahmana, Langhana ve Samana

Enerjimizi değiştirmek bizim elimizde. Kendimizi ağır hissediyorsak enerjimizi arttırabilir, ayaklarımız yere bir türlü basamıyorsa köklenebilir yani zihin, beden ve kalbe açıklık getirebiliriz. 

Nefesin dört bölümünü yani nefes alma, aldıktan sonra dolu kalma, nefes verme ve boş kalma kısımlarını değiştirerek enerjiyi etkileyebiliriz. 

Farklı alıştırma ve uygulamalarla asanaların enerjetik etkilerine birlikte bakacağız. Bunları günlük yaşama, kendi pratiklerimize ve verdiğimiz pratiklere nasıl ekleyebileceğimizi araştıracağız. 

Mantra söylemek nefesi saymanın en klasik yöntemi. Asana içinde nefes adaptasyonuyla birlikte asana içinde mantra adaptasyonuna bakacağız. Benim için olmazsa olmaz bir çalışma. Çok meditatif ve yoga pratiğini daha da derine taşıyor. 

5-6-7 Haziran

Prana, pranayama çalışması ve pranayama çalışmasında oranlar

3 temel nadi; ida, pingala ve susumna hakkında bilgilendikten sonra Patanjali yoga sutralarda pranayama ile ilgili sutraları gözden geçireceğiz. 

Pranayama çalışmasında seçtiğimiz oran brmhana, langhana veya samana oranı olabilir. Pranayama çalışmasına bedeni ve nefesi adım adım hazırlamayı deneyimleyeceksiniz. Birlikte enerjetik etki için serileme prensiplerine bakacağız. 

Nefes ve hareketin ilişkisi 

Bu çalışmada farklı 3 konu var. 

Akış ve akışı kesmek nefes almak ve vermek akış, tutma kısımları ise akışı kesmek. Çeşitli alıştırma ve uygulamalarla akış veya akışı kesmenin fiziksel beden ve enerji bedeni üzerindeki etkilerine bakacağız. Bunları günlük yaşama ve pratiklerimize nasıl katabileceğimizi araştıracağız. 

Farklı nefesle yapmak Desikachar’ın çok sevdiğim bir sözü var ‘yoga uygulamamız kendi alışkanlıklarımızdan akıllıca olmalıdır’. Bu çalışma yoga uygulamamıza yeni bir bakış açısı getirecek bir çalışma.  

Nefes eşiği - kapasitesi bu bölümde nefes eşiğini keşfedeceğiz. Nefes eşiği nefesin farklı bölümleri için farklı olabilir. Bu çalışmada nefesin farklı bölümlerini nasıl geliştirebileceğimize bakacağız.

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?
Bu program yoga uzmanlarına ve nefesiyle tanışmak isteyen herkese açık. 

Nefesini tanımak, hareketi nefesle bütünleştirerek yoganın enerjetik etkisini keşfetmek, yapısal uygulamadan bir adım daha ileriye gitmek isteyen ve yoga uygulamasında yeni bir kapı açmak isteyen herkes katılabilir.

Sertifika 

Uzmanlaşma Programı sonunda IAYT-Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği'nin onayladığı Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı'dan 30 saatlik Işıltılı Nefes Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız. Aldığınız sertifika Yoga Alliance devam eden eğitime sayılır.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir.

Yoga Terapist     

www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2009 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu halen Yoga Terapi konusunda çalışan ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 72 saatlik Yoga Anatomisi Programını 2012 yılında tamamladı. 

İçerik için banucadirci@gmail.com'a mail atabilirsiniz.

Banu Çadırcı

E-RYT 500, YACEP®C - IAYT  Yoga Terapist

www.banucadirci.com